Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract Anaf pt chirie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract Anaf pt chirie

Cat se plateste real in cazul inchirierii unui apartament 16 sau 21 % ( 16% impozit + 5 % CAS) sau numai 16 %. Am auzit tot felul de variante . Multumesc
Pentru veniturile realizate începând cu data de 1 ianuarie 2017, obligaţiile anuale de plată a CASS se determină de organul fiscal competent, prin decizia de impunere anuală, pe baza declaraţiilor menţionate la alin. (1), prin aplicarea cotei individuale de de 5,5% asupra bazelor de calcul, la determinarea cărora nu se iau în considerare pierderile fiscale anuale. Baza de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate se evidenţiază lunar în decizia de impunere.

Stabilirea anuală a CASS. Prin modificările aduse de OUG nr. 3/2017, la art. 179 Cod fiscal, contribuţia anuală de asigurări sociale de sănătate – în cazul nostru pentru veniturile din cedarea folosinţei bunurilor – se stabileşte, de organul fiscal competent, în anul următor celui de realizare a veniturilor, prin decizie de impunere anuală pentru stabilirea contribuţiei de asigurări sociale de sănătate, la termenul şi în forma stabilite prin ordin al preşedintelui A.N.A.F., pe baza informaţiilor din declaraţiile fiscale privind veniturile realizate, precum şi pe baza informaţiilor din evidenţa fiscală, după caz.

De la 01.01.2018 impozitul va scadea de la 16% la 10% (daca nu cumva se razgandeste Ministrul muncii.)
prepeleac, utilizator
Buna ziua!

Daca optati pentru taxare in sistem forfetar ( in formularul 220 ), pana in 5 contracte de inchiriere impozitul total incluzand CASS este: 12.9% din suma.

De exemplu la o chirie de 2000 RON pe luna.
Baza de calcul: 60% din suma=(60/100)*2000=1200 RON
Impozit pe venit: 16% din baza de calcul=(16/100)*1200=192 RON
CASS: 5.5% din baza de calcul=(5.5/100)*1200=66 RON
Total impozit = Impozit venit+CASS=192 RON + 66 RON=258 RON

Tot 258 RON obtineti inmultind 12.9% cu valoarea chiriei (12.9/100)*2000 RON=258 RON
ContSters292683, utilizator