Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... ONG - decontare cheltuieli protocol
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

ONG - decontare cheltuieli protocol

Stie cineva daca se pot deconta cheltuieli de protocol in cazul unui ONG si daca da, pana la ce suma?
Nu gasesc dispozitii in nici un act normativ... Exista unul care reglementeaza expres acest lucru?

Va multumesc!
Da,le puteti deconta.
Multumesc, asa as fi zis si eu. Nu gasesc insa prevederile legale in acest sens. Ma puteti ajuta?
Daca cheltuielile se fac in scopul pentru care a fost infiintata Asociatia "organizatai", atunci ele sunt justificate si mentionate in bilant.
Ca orice persoana juridica de drept privat, este supusa dispozitiilor Codului fiscal cu exceptiile de rigoare privind impozitarea...
cititi Capitolul cheltuieli incepand cu art 21 din Codul fiscal ..cu ultimele modificari
C.A. Tamara Lenz , Avocat
bernix a scris:
Stie cineva daca se pot deconta cheltuieli de protocol in cazul unui ONG si daca da, pana la ce suma? Nu gasesc dispozitii in nici un act normativ... Exista unul care reglementeaza expres acest lucru?

TamaraL a scris:
Daca cheltuielile se fac in scopul pentru care a fost infiintata Asociatia "organizatai", atunci ele sunt justificate si mentionate in bilant.
Ca orice persoana juridica de drept privat, este supusa dispozitiilor Codului fiscal cu exceptiile de rigoare privind impozitarea...
cititi Capitolul cheltuieli incepand cu art 21 din Codul fiscal ..cu ultimele modificari.

Buna ziua,
Cheltuielile de protocol nu "se fac in scopul pentru care a fost infiintata asociatia". Ele sunt complementare.
Intrebarea de faţă are "clenciul" ei.
Societatile comerciale au dreptul la deductibilitatea acestor cheltuieli de protocol in limita unui procent de 2% din "profit".
Asociatiile nu au profit.
Cred ca un expert in taxe-impozite ar trebui sa-l ajute pe utilizatorul @bernix.
Cu stima,

Multumesc tare mult tuturor celor care s-au implicat in problema enuntata de mine. Intr-adevar, mi-ar prinde bine sfatul unui expert in taxe, ca eu mi-am prins intr-adevar urechile.
Pana una-alta astept sa-mi raspunda Ministerul Finantelor... :)