Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CO dupa CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CO dupa CCC

Buna ziua
Avem o salariata in CCC, care urmeaza sa revina in activitate anul viitor si pretinde ca pentru perioada cat a fost in ccc urmeaza sa beneficieze de Concediu de odihna, odata revenita in activitate!?
CCC nu suspenda raporturile de munca? cum ar putea beneficia de CO?
Multumesc
Pentru perioada cat a fost in CCC nu se beneficiaza de concediu de odihna.

CCC nu intra in categoria concediilor medicale si , prin urmare, afecteaza durata concediului de odihna.

Art.145 C.mun.
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.