Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CIND MA POT PENSIONA !??
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CIND MA POT PENSIONA !??

Mama mea nascuta pe 13-04-1955 a lucrat 32 ani din care 23 ani si 6 luni grupa a II-a plus 3 ani ordonanta . La ce virsta se poate pensiona cu limita virsta sau anticipata .
Multumesc .
Date generale: Potrivit actualei legislatii a pensiilor, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Stagiului de cotizare realizat de dvs. pana in prezent i se adauga un stagiu aferent activitatii desfasurate in grupa II de munca de 6 ani.
Conditia referitoare la stagiul de cotizare este indeplinita atat pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta cat si pentru a beneficia de pensie anticipata partiala.

Varsta standard de pensionare: Pentru activitatea desfasurata in grupa II de munca si in conditii deosebite, aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani si 6 luni.

De pensie pentru limita de varsta puteti beneficia atunci cand veti implini 57 ani si 6 luni iar de pensie anticipata partiala puteti beneficia atunci cand veti implini 60 de ani (v-am spus si asta pentru ca informatia sa fie completa).

Somajul constituie perioada asimilata stagiului de cotizare (adica, nu afecteaza nimic, din contra). Problema nu este stagiul de cotizare, pe care il aveti, ci varsta standard de pensionare, conditie pe care n-o indepliniti pentru a beneficia de vreuna din cele doua categorii de pensie.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea