Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general pot tine contabilitate daca nu am nici un fel de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

pot tine contabilitate daca nu am nici un fel de pregatire

Ce legislatie prevede studiile pe care trebuie sa le ai pentru a te incadra contabil simplu la o institutie de stat? Poti tine contabilitate daca nu ai nici un fel de pregatire, nici macar un curs de specialitate? Ai dreptul sa semenezi acte contabile? Poate vi se par timpite intrebarile, dar unii gindesc ca se poate, fara sa consulte nici o lege.

Va multumesc
In institutiile publice te poti angaja numai conform pregatiri profesionale (ptr. contabil este prevazut liceul economic). te poti angaja ca operator colculatoare.
Variatiuni pe acceasi tema: daca nu am liceu economic la baza, dar am studii superioare (nu de Contabilitate) plus un curs de contabilitate absolvit cu diploma recunoscuta de Ministerul Muncii si de cel al Educatiei, am dreptul sa tin contabilitate pentru firme? Am drept de semnatura si de stampila?
Ce pot sa fac cu cursul asta: pot sa fac contabilitate primara macar?
Rog lamuriri de la cunoscatori.

Multumesc frumos! :)
Exact in aceasta situatie sunt eu. Nu aveti dreptul la semnatura in relatie cu AFP. Cititi in legea contabilitati cine are dreptul.In interiorul firmei puteti tine contabilitate daca patroni au incredere in dvstra
ContSters13909, utilizator