Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Accident de munca in Belgia
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Accident de munca in Belgia

Buna seara....sunt in cautarea unui acocat care sa me reprezinte in Blegia mai exact in zona Limburg (tribunalul din Hasselt). Am reusit sa iau un avocat gratis i.am explicat problema mea dar din 23 sept pana azi nu am nici o veste ceea ce e un pic deplasat zic eu ....in tot acest timp nu a faxut nimic. O sa zic in mare problemele mele....
-Nu mi s.a facut instructajul muncii
-Persoana care conducea motostivuitorul nu avea licenta ( un motostivuitor a trecut cu roata peste laba piciorului pe 23.04.2017
-Pe data de 16.06 am primit o hartie de la asigurare care erau 4 greseli ( aici e frauda pt ca ei mi.au desxhis asigurare privata dupa accident si au platit inainte de pe data de 1 mai)( mi.a zis cei de la agentia la care muncesc)
-mi.au taiat medicalul de pe data de 19.08 dar eu am aflat dupa o luna pe 19.09
-m.au adus de la spital acasa si nu a mai interesat daca sunt bine, am ce manca, daca ma descurc, tot eu a trebuit sa.mi fac rost de carje, injectiile trebuia sa invat sa mi le fac(asta am si facut)
-am ramas in urma cu chiria (3luni)
-au schimbat butucul din camera pt ca nu le.am plătit chiria ( nu stiu daca e normal sa ma dea afara fiind in medical)
-avocatul care il am acum e belgian a zis clar ca pe el il intereseaza numai ca nu am fost tratata bine nu ca ala care m.a accidentat nu avea permis, nici ca nu mi s.a facut instructajul muncii si nici ca e frauda.....eu ce sa inteleg....
As avea rugamintea la dvs daca exista un avocat cu inima mare sa ma ajute si pe mine pana la finalizarea procesului si la urma sa ii pot plati pt tot....
Va mulțumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Probleme dvs. sunt de 2 feluri:
-legate de producerea unui accident de munca,
-legat de costuri pentru chirie, etc.
Ati deschis discutia despre AM in sectiunea ssm-protectia muncii, unde ati primit deja sfaturi legate de accidentul produs, aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Puteti contacta ambasada/ consulatul Romaniei in Belgia pentru ajutor.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Va multumesc dna avocat, ma refeream sa ma reprezinte cineva aici....va multumesc pt raspuns
Domnul Popa sunt constienta ca am mai pus intrebari pe avocat.ro dar acum e vb de un avocat care sa ma reprezinte....sunt constienta ca aici trebuie dat in judecata. Imi cer scuze daca nu am incadrat mesajul corespunzator. Am explicat in mare cum e pt ca acum sa fim seriosi nu se baga nici un avocat daca nu stie despre ce e vb... credeti ca daca aveam un raspuns aici va mai contactam? Ma intereseaza un avocat in zona Flamanda ( pt tribunalul din Hasselt).... avocatii care i.am gasit pledeaza doar in Bruxel. Va multumesc si nu fi.ti suparat pe mine