Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare administrator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare administrator

administratorul unei firme poate fi angajat ca patron (cf. COR),fara studii superioare?
netu_ologu a scris:

administratorul unei firme poate fi angajat ca patron (cf. COR),fara studii superioare?

Intrebarea cred ca este putin gresita.
Un administrator cu siguranta nu poate fi angajat PATRON nici daca are doctorat ;)
Un patron poate avea fuctia de administrator doar cu studii superioare, este administrator prin actil constitutiv al societatii dar poate fi angajat ca director functie pentru care nu sunt obligatorii studiile superioare
COR 131503
Patron unitate alimentatie publica
Nivelul de instruire: - (nedefinit; superior dar nu neaparat)

in COR exista ca ocupatie patron de firma transporturi fara conditie de studii
Fac mea culpa. Nu stiam ca exista functia de patron..
Personal imi suna bine.
Patron m-as angaja si eu.;)
buna ziua si LA MULTI ANI ! revin cu intrebarea: pot angaja administratorul pe functia cond. intreprindere mica patron(girant) in transporturi si telecomunicatii cod COR 131601? sau pe functia cond. activitate de transport rutier cod COR 122675? trebuie conditii de studii?