Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cor

am terminat facultatea de contabilitate si informatica de gestiune ,sistem bologna fara a mai continua master ,cum pot fi incadrata conform COR,pot avea functie de contabil sef?
COR ''spune'':

Subgrupa majora 12, Grupa minora 123, Grupa de baza 1231
123102 Contabil sef
Nivelul de instruire: nedefinit; superior, dar nu neaparat

Deci daca va sunt apreciate si recunoscute calitatile de contabil puteati sa fiti si pana acum :) Totul depinde de conducerea unitatii/firmei unde lucrati.

:luck:
nivelul de instruire e de 3 ani ,fara alte studii
In COR ''nivel de instruire'' se refera la nivelul studiilor, in cazul dvs. e vorba de studii superioare (facultatea, nu conteaza ca e pe sistem Bologna). Eu faceam referire la faptul ca puteati fi contabil sef si cu studii medii, adica doar cu liceul, daca s-ar fi dat o decizie de catre conducatorul unitatii in acest sens.
Art.10 alin.2 din Legea nr.82/1991 prevede ca : Contabilitatea se organizează şi se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare.