Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta la care poate iesi definitiv la pensie o ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta la care poate iesi definitiv la pensie o persoana cu handicap grad II accentuat

Din copilarie am fost diagnosticat cu anchiloza sold drept post-artrita TBC cu scurtare 10 cm. Am lucrat 24 de ani, iar la varsta de 51 de ani am iesit la pensie anticipata pe caz de boala ( grad II accentuat de invaliditate), in anul 2006. La ce varsta pot primi pensie definitiva?
florianluli, utilizator
Multumesc frumos pentru informatiile furnizate. Imi cer scuze pentru usoara confuzie creata de editarea mesajului. Apreciez si formularea plina de spirit a lui Avokitten, care a sintetizat ceea ce eu nu am reusit sa redau de prima data. Am facut cursurile universitare la zi, 5 ani. Sa deduc, asadar, ca pot iesi definitiv la 55 de ani, deoarece se ia in considerare si aceasta perioada asimilata? Imi cer scuze pentru aparenta insistenta, insa doresc sa fiu pe deplin lamurit. Multumesc frumos.
Si eu imi cer scuze, dar, avand in vedere mesajul meu precedent foarte lung, raspunsul este: da. :)

Redau, direct, prevederile art. 38, alin. (1), lit. b) din Legea nr. 19/2000:
ART. 38
(1) In sistemul public se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc frumos, doamna. Apreciez efortul dumneavoastra. Mult succes pe mai departe.