Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit chirii 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit chirii 2018

Buna ziua!
As dori sa va intreb ce impozite voi plati din 2018 dupa chirii? Sunt salariat si am si venituri din chirii.
10% dupa ce scazi din venitul brut cei 40% deductibili

guest01 a scris:

10 % din 60% ?

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns privid taxele si impozitele datorate venitului din chirii in 2018 pentru persoanele aflate in concediu de crestere a copilului.
Din ce m-am documentat pana acum am inteles asa:
# indemnizatia de CCC nu este afectata de veniturile din chirii
# se plateste un impozit de 10% pentru 60% din valoarea chiriei (venit); restul 40% putand fi considerata cheltuiala forfetara deductibila - ar trebui totusi sa justific in vreun fel aceasta suma drept cheltuiala (chitante, etc.) ?!
# incepand cu 2018 nu mai exista alte taxe (ex.: CASS)

Concret: la un venit din chirie de 1000ron/luna ar trebui sa platesc Fisc-ului 10%*(60%*1000) = 60ron ?

Multumesc anticipat
sotetm, utilizator
Eu am platit astfel, asa mi s-a spus de la ANAF
Calcul pe an: chiria*12 luni (valoare bruta), dupa care se face deducerea de 40% din brut. Din brut se scade deducerea si ramane netul. Net=brut-deducerea. Din ramas valoarea neta, se plateste 10%
Pe scurt : Din brut se inumlteste cu 0.06
Adica la o chirie declarata de 1000 lei/luna se face calculul 1000*12=12.000 dupa care plata impozitului ce trebuie platita va fi 12000*0.06=720 lei, deci 720 lei pe an reprezinta valoarea impozitului la o chirie de 1000 lei/luna
Srb, utilizator