Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proprietarul casei în care stau fără contract de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proprietarul casei în care stau fără contract de închiriere a vândut imobilul. Pot fi obligat să mă mut imediat?

stau cu chirie la o casa pe care am inchiriato verbal fara contract de inchiriere mentionez faptul ca stau acolo de 2 si 6 luni si m au tot dus cu vorba ca o sa intram in legalitate ca astazi sa ma trezesc ca trebuie sa parasesc locuinta ca au vanduto,in situatia de fata fiind si in pragul iernii ,intrebarea este ,ce pot face in situatia de fata am incercat sa caut dar sunt f putine si f scumpe case de inchiriat,va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
De ce ar avea noul proprietar o obligatie (?) Pai este o obligatie care rezulta din lege, a cumparat un imobil cu un chirias in el (stie, l-a vazut, exista acolo, este un fapt). Asa zisa opozabilitate se refera strict la termenul de preaviz care trebuie respectat, nu este o veritabila opozabilitate ce ar privi durata contractului de inchiriere (sau dintre cele enumerate la art.1811). Este normal ca legea sa-l protejeze si pe chirias (chiar si in situatia in care nu are un act scris sau supus unei forme de publicitate) pentru a-si putea strange lucrurile si a-si cauta alta locuinta.
Si nu este vorba ca locatarul foloseste imobilul fara titlu, ci locatarul foloseste imobilul in virtutea unui contract si plateste chirie. Asta-i si ratiunea legii, respectiv locatarul beneficiza de o protectie in privinta termenului de preaviz.
Asa dupa cum spuneti dvs, ar insemna ca duminica seara locatarul este anuntat ca luni dimineata trebuie sa elibereze spatiul pentru ca vineri s-a vandut imobilul. Asta vreti sa spuneti?