Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... an juridic
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

an juridic

exista an juridic in dreptul penal?in sensul ca un an juridic ar fi mai scurt decat unul calendaristic.
exista situatii in care desi s-a executat calendaristic 1 an - din dpdv juridic se considera executat mai mult (dar tot raportat la un "timp calendaristic"). Se aplica in materia executarilor penale. Daca vrei detalii intreaba ceva concret.
dorufr, utilizator
conform art.154 cp " anul se socoteste implinit cu o zi inainte de ziua corespunzatoare datei de la care a inceput sa curga" calculul .
cred ca intrebarea era cu "batae" spre art 71(3) Cp "pedeapsa ce se considera executata in baza muncii prestate"