Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Este legal sa nu mi se deconteze naveta?
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Este legal sa nu mi se deconteze naveta?

Sunt cadru didactic la o scoala din localitatea X. Menționez ca sunt navetista, iar distanta parcursa e de 100km/zi(50 dus, 50 întors.abonamentul pe ruta respectiva este in valoare de 300 de lei. Luna aceasta mie nu mi s.a decontat transportul pe motiv ca nu vin cu masina( eu declarând acest lucru si aducând bonuri de carburant echivalent sumei abonamentului) ci cu o colega. Întrebarea este următoarea: este legal? Nu mi s.a dat nimic scris privind motivul nedecontarii...
NORME METODOLOGICE din 15 iulie 2015
privind decontarea cheltuielilor pentru naveta la şi de la locul de muncă a cadrelor didactice şi a personalului didactic auxiliar din învăţământul preuniversitar de stat

art. 4
(1) Naveta beneficiarilor poate fi efectuată cu:
a) autovehiculele destinate transportului de persoane deţinute/asigurate de către unităţile de învăţământ în măsura în care nu este afectat transportul elevilor;
b) autovehiculele/ambarcaţiunile destinate transportului de persoane deţinute/asigurate de către autorităţile administraţiei publice locale, în măsura în care nu este afectat transportul elevilor;
c) mijloace de transport ale operatorilor de transport autorizaţi (transport în comun: microbuze, autobuze, tren, ambarcaţiune);
d) autoturismul/ambarcaţiune proprietate personală sau deţinut/ă legal cu orice titlu.

Prin urmare, trebuie sa faceti naveta cu autoturismul proprietate personală sau deţinut legal cu orice titlu (de exemplu, contract de comodat).
Chiar daca veniti cu o colega, impartiti cheltuielile de transport, deci aveti dreptul la decontare. Eventual, se poate pune problema cuantumului total al decontului.
Decontul in cazul deplasarii cu masina proprietate personala se face astfel: nr. Km parcursi de la domiciliu la serviciu si retur X 7,5 litri de benzina/ 100 Km X ... lei/ litru benzina = ... lei
Chiar daca venim cu auto proprietate personală ni se decontează contravaloare abonamentului pentru ca exista mijloc de transport...
Auto proprietate personală am, doar ca, însărcinată in 6 luni, nu pot conduce atâția km zilnic, iar uneori mai vin cu o colega... Ideea e ca împărțim costurile carburantului, dar pentru asta s.a decis sa mi se deconteze 0 lei.
Legea prevede clar se deconteaza numai naveta cu autoturismul proprietate personală sau deţinut legal cu orice titlu (de exemplu, contract de comodat).

Nu se prevede decontarea navetei cu masina unei colege ... asta se poate face doar prin intelegere cu colega in cauza.