Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ce elemente din dosarul de pensie pot modifica ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ce elemente din dosarul de pensie pot modifica punctajul cand pensionarul se transfera dintr-un judet in altul?

Am aflat de procedura si actele de transfer ale dosarului de pensionare dintr-un judet in altul. Eu sunt acum in aceasta situatie; sa-l mut din Prahova in Ilfov la noul domiciliu. Am citit ca la Casa de Pensii Ilfov dosarul meu primeste alt numar si se va da o noua decizie unde punctajul ar putea fi mai mare, mai mic sau ramane acelasi. Eu as fi interesat sa aflu cum ar putea sa influienteze actele de la dosar o decizie diferita de cea initiala?
ion +, utilizator
Este dreptul dvs. sa apelati la instanta de judecata pentru a va obtine drepturile.
Daca tot ati castigat in instanta perioada 1993-2001, puteati atunci sa o faceti si pentru perioada 1977-1989 cand era mai simplu de obtinut, avand in vedere ca putea fi considerat ca fost o omisiune din partea firmei si nu erau necesare documente (determinari de noxe, inventar timp efectiv lucrat, aviz ITM, etc.) de intocmit, asa cum a fost necesar dupa 1990.
Pentru perioada 1977-1989 singurul document cert care ar putea fi util pentru expert desemnat sa efectueze o expertiza tehnica judiciara in specializarea protectia muncii este cel intocmit in 1990 cu respectarea prevederilor OMMPS nr.50/ 1990 complatat la 31.08.1994, in care sunteti nominalizat ca beneficiar de grupa de munca si conform caruia trebuia facuta mentiune in carnetul de munca.
Domnule Popa va apreciez mult pentru interventie in discutie.
Procesul a fost colectiv si a avut loc 1n 2011/2012, pentru mine cu 3 perioade de grupa; 1972-1977 cu functie in sectie mai putin anul acela, 1977-1989 cu functie simpla in proiectare si 1993-2007 (valabil pana in 2001) cu functie de sef la aceeasi proiectare. A fost si o lipsa de comunicare intre expert si avocat pe de o parte si noi salariatii care a trebuit sa acceptam prima decizie a instantei fara posibilitate de a merge mai departe. Societatea a acceptat foarte putin pentru unii, eu ma consider de mijloc pentru cei aproape 13 ani cu 70% gr. 2 de munca si in totalitate chiar cu 100% pentru alti colegi din proiectare. Eu consider ca aparitia legii 172/2016 aduce elemente noi cu definitia documentelor verificabile, altele decat cele inscrise in Cartea de Munca, astfel incat pentru perioada 1977-1989 sa chem in instanta societatea dar de data aceasta individual. Daca ar fi sa apreciez care perioada a fost mai aspra din punct de vedere al conditiilor de munca as spune cu siguranta perioada 1977-1989 pentru ca pe langa efortul intelectual a avut loc si un efort fizic si psihic considerabil.
ion +, utilizator
In adeverinta primita, pentru anul 1974 se scrie de spor conditii grele cf art.89 din Legea 10/1972 si art. 68 alin. (2) din Legea 57/1974.
pentru anii 1994, 1995, 1996, si 1999 se scrie de spor nuclear trimestrial (1994) si semestrial (restul anilor) cf. art. 46 din Legea 61/1974.
Pot dovedi cu documente verificabile existente la societate ca in toata perioada 1977-1989 nu am primit spor de conditii grele sau spor nuclear dar am lucrat in conditii grele si in mediu radioactiv.
Dupa cum am mai mentionat deja si anterior, este dreptul dvs. sa deschideti actiune in instanta.
In ultimul mesaj aduceti in discutie - comunicarea defectuoasa intre avocatul dvs. si lucratori. Cred ca aceasta se datoreaza in primul rand, lucratorilor care nu au putut sa prezinte documente suficiente expertului desemnat sa efectueze expertiza tehnica judiciara.
Intr-un nou raport de expertiza, expertul desemnat de instanta de judecata se va referi la documentele pe care i le veti pune la dispozitie, dar nu poate face abstractie de actele normative in vigoare si implicit de documentele care trebuiau intocmite/ obtinute la nivelul firmei (decizii, avize, etc.) de catre angajator, documente care inteleg din mesajul dvs. ca nu prea ar exista.
Nu am de unde sti ce va hotari instanta de judecata. Cred ca instanta nu va putea face abstractie de o hotarare anterioara a unei instante de judecata si ma refer la cea care v-a acordat deja niste drepturi si ma gandesc in primul rand la acceptarea acestei noi actiuni a dvs. in justitie pe o speta deja analizata, pe care s-a dat si o hotarare, presupun ca definitiva.
Planul meu este urmatorul; pentru ca este o cauza judecata anterior asupra acesteia cred ca putem reveni daca apar elemente noi in cauza. Legea 172/2016 este noutatea in sensul ca grupa de munca se poate dovedi cu CM si orice alt tip de document verificabil ceea ce nu era permis pana la aparitia acestei legi.
De ex.; pentru lucrul in santier timp de 6-7 luni in anul 1986.
In Cartea de Munca, locul de munca este sediul societatii. Daca solicit ca societatea sa faca un listing lunar al Ordinelor de Deplasare din acel an voi demonstra ca am lucrat in santier 10 ore pe zi, subordonat Constructorului de santier dar si societatii. Identic, pentru alte deplasari.
Alt ex. pentru lucru in sectii cu conditii deosebite;
La fel, in CM sunt nemiscat din societate;. daca solicit Condica de prezenta a anilor respectivi voi vedea consemnat prezenta la 3 schimburi in sectie, iar daca solicit si statul de plata poate gasesc si plata orelor de noapte.