Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie invaliditate

Buna ziua ! Sunt nascut la 16.12.1969 si conform stagiilor anuale dupa aprilie 2001 am acumulat 401.24835 puncte. Presupunand ca pentru perioada anterioara din martie 1990 pana in 2001 as avea 229 puncte ar insemna un total de 630 care raportat la stagiul de cotizare 420 luni =1.5 adica o pensie de invaliditate gradul3 de 1500 ron. Mentionez ca de 8 luni sunt in concediu medical ( cardiologie post infarct,implant stent,O.U. 158/2005 ) si intentionez sa ma pensionez; va rog sa-mi spuneti daca calculul facut de mine se apropie de adevar sau se mai aplica si alti coeficienti care ar diminua suma de 1500 ron si cat ar creste daca as obtine gradul 2. va multumesc anticipat !
Pentru ca in 27,5 ani sa obtineti un punctaj mediu anual de 1,5 ar trebui ca in acesti ani(27,5) sa fi avut ca medie 1,9 salarii medii pe economie pe luna.
Raportat la anul acesta ar insemna aproximativ 6000 lei brut.
V-am spus ca am 401 puncte dupa 04.2001 conform evidentei primita de la CNPP deci in 16 ani punctajul ar fi 401: (16*12)=2.09 si cred ca ma incadrez si in perioada anterioara pentru care am obtinut ulterior in 2014 grupa 1 de munca si chiar daca nu se majoreaza punctajele cu 50% tot sunt f.aproape de 1.9 cum ati spus d-voastra. In caz ca as obtine gradul2 de invaliditate , pensia ar creste cu cca 110 lei ( stagiu potential de 7 ani =84*0.55=46 puncte : 420 (stagiu complet)=0.11 adica 110 lei in plus pe luna. Va rog sa-mi spuneti daca calculele sunt ok; mii de multumiri si multa sanatate !
La prima vedere se pare ca sunt in regula calculele.
Pana la 31/03/2001 se mai acorda si puncte pentru pensia suplimentara potrivit art.168(1) din legea 263/2010.
Deasemenea punctajului mediu anual rezultat din calculele de mai sus i se aplica si un indice de corectie.