Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Sunt nascută in 1960 luna octombrie
Am lucrat 21 ani si 4 luni
In anul 2002 am iesit la pensie de invaliditate de gradul2 cu un punctaj de23.2439iar punctul de pensie 0.77475.
In 2006mi sau adaugat sporuri de vechime ajungand la un punctaj fe 24.00545iar punctul de pensie o.8018
In 2011am trecut de la gradul 2 la gradul3 de boala ,mi sa micsorat punctajul la 20.98611iar ponctul de pensie 0,69954
In 20016 in urma unei decizii judecatoresti am obtinut grupa 2 de munca 17 ani si 6 luni.
si mi-a marit puntul de pensie la o ,79830
In anul 2019 luna martie datorita stagiului aferent de grupa 2 de 4 ani si 3 luni am iesit la
pensie de varsta.
In decizie se precizeaza ca am 41 ani stagiu total de cotizare din care
Conditii normale de munca 2 ani si 9 luni
Conditii speciale de munca 17 ani si 6 luni
Stagiu aferent grupe 4 ani si 6 luni
Perioade asimilate 16 ani 5 luni
As dori să mi se calculeze punctul de pensie
Va multumesc !!!!
Nu am control total pe evolutia punctajului mediu anual in cei aproape 17 ani de pensie de invaliditate.
Consider ca totul ar fi in regula.
Toate diferentele se datoreaza stagiului potential.

La deschiderea drepturilor acesta a adus aproximativ 6,35 puncte.

Acesta a fost inlocuit cu stagiul asimilat(pensia de invaliditate).

Diferentele sunt aproximativ urmatoarele:

1 an de stagiu potential a adus 0,6 puncte

1 an de stagiu asimilat(pensie de invaliditate) a adus 0,24 puncte