Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... acordare stagiu potential
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

acordare stagiu potential

Sunt pensionar invaliditate gradul 3 din aprilie 2018 cand aveam 48 ani.
Am realizat stagiul complet de cotizare avand 27 ani lucrati, spor de grupa 1 = 5 ani si 6 luni, 1 an si 2 luni medicale, 1 an si 4 luni armata; TOTAL 35 ani si 10 zile. Daca primesc acum gradul 2 de invaliditate pot sa beneficiez de stagiu potential de 8 ani ca diferenta intre anii lucrati si stagiul complet de 35 ani sau se considera ca am realizat stagiul in conditiile adaugarii perioadelor asimilate si sporului mentionate mai sus. Va multumesc anticipat !
Indeplinind conditia de stagiu complet nu mai puteti primi stagiu potential.
Carp Mircea, utilizator
Buna seara!
Ce pensie voi avea?
Gradul 3 de invaliditate la varsta de 45 ani. An lucrati 26(+1 an armata nu stiu daca se pune) din care 6 de grupa 1 si resptul de grupa a 2.
Salariul brut l am avut peste 4500 maxim 7200.
Multumesc!
Adrian Nedeloiu, utilizator
Nu se poate da un astfel de raspuns.
Depinde de foarte multe date si elemente.
Faceti cont la CNPP si solicitati stagiile anuale dupa 04.2001 astfel veti vedea cate puncte ati realizat din 2001 incoace. Aceste puncte se impart la 420 (35 ani stagiu inmultit cu 12 luni/an=420) si aflati punctajul mediu care apoi acesta se inmulteste cu valoarea punctului de pensie 1265 lei. Perioada anterioara 2001 calculati lunar punctajul prin impartirea brutului realizat la salariul mediu brut pe tara din perioada aceea publicat de INS.
In mare 7200 brutul dumneavoastra/5200 brutul mediu pe tara=1.4
1.4*1265=1771 mai departe 1771 *1.15% indice de corectie=265 lei 1771+265=1936 pensia d-voastra
Punctajul creste cu 50% pentru anii lucrati in grupa1 si 25% in grupa2. Va garantez o pensie de 2.500 lei
ghepe, utilizator