Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... PASIUNE DE TIMP LIBER
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

PASIUNE DE TIMP LIBER

Singurul meu hobby este munca, de cu dimineata pana seara. Ma gandesc ca ar trebui sa-mi fac si eu timp pentru unul, ar fi o mica placere a zilei. A… dar cred ca am unul: forumul avocat.net, pentru care dedic 2-3 ore zilnic. Bun, dar mai imi trebuie unul.

Voi ce hobby-uri aveti? Povestiti-mi si mie ca sa ma inspir si eu din experienta voastra.

Pana va pregatiti voi sa-mi povestiti despre hobby-ul vostru o sa va istorisesc ocazia cu care s-a produs declicul.

Cu cativa ani in urma am trimis un CV la o firma mareata. Ma cheama la interviu. Ma prezint la receptionista de la parter, ma indruma catre receptionista de la etaj. Aceata ma invita sa astept pe un fotoliu pe Human Resources Manager. Vine de ma culege o domnisoara cocheta, genul care ascunde in sertarul biroului o sticluta cu spirt pentru curatarea receptorului si evident genul de Manager peste manutele personale, ca subalterni n-avea. Aceasta ma cara pana in fata unei sali de sedinta, citeste un tabel afisat pe usa si tafnoasa se intoarce catre mine, iar n-am loc sa fac interviuri aici, si imi zice cu greu : o sa mergem la mine in birou. Ma gandeam ca fetei i-o fi rusine de biroul ei, mic, inghesuit in colt. Ajungem in birou, mare, falos cu perspectiva asupra orasului, pe biroul din virgule nicio foie nicun pix, doar un monitor. Incepe interviul. Stereotip, previzibil, cu intrebari din carti. Da, si eu am ceva scoala si postuniversitati si.. si..in consecinta, raspunsurile mele erau tot de acolo de unde citise ea intrebarile. Deja cred ca mi se zarea plictiseala pe chip si oarecum indignarea ca nu dau interviu pe profesie. Veni si ultima intrebare: Ce hobby-uri aveti? Na, ca m-a incuiat. Ce sa-i raspund? Puteam sa bat campii, sa inventez, am imaginatie doldora. Dar voiam eu job-ul acesta asa mult incat sa trebuiasca sa mint? Mi-am umflat narile din aerul conditionat al maretei firme si mi-am dat seama ca nu doresc sa respir aerul acesta. Asa ca i-am raspuns sec: N-am nici un hobby. Astfel, se sfarsi supliciul si ne-am spus frumos la revedere. Pe drumul de intoarcere am evaluat eu ca inteviul a fost un esec, dar mi-am recunoscut ca …totusi, imi liseste.. un hobby.

Aveti timp liber? Vi-l faceti? Ce indeletniciri aveti?

Dati in pleaope? Atat? Pai si eu sa fac asta

Ce va pasioneaza si va urmati pasiunea independent de profesie? Aveti pasiuni artistice, mesteriti ceva, lucrati in gradina, colectionati ceva, faceti cu consecventa un sport din pasiune si nu doar ca sa slabiti, faceti alpinism, scufundari, excursii safari, faceti fotografii, desenati, muzica, filme ?
.
Oranina Dumitru, Contabil
consilieru a scris:

Incepe interviul. Stereotip, previzibil, cu intrebari din carti. Da, si eu am ceva scoala si postuniversitati si.. si..in consecinta, raspunsurile mele erau tot de acolo de unde citise ea intrebarile. Deja cred ca mi se zarea plictiseala pe chip si oarecum indignarea ca nu dau interviu pe profesie. Veni si ultima intrebare: Ce hobby-uri aveti?

Daca as avea vreme, cred ca mi-as putea face un hobby din ...participarea la diferite interviuri in calitate de ...actrita (fara patalama).
Nu mai stiu unde am citit, dar mi s-a parut traznita rau situatia. La diferite interviuri au fost trimisi 15 actori ( cu CV "aranjat" evident) si 15 specialisti pentru care s-ar fi potrivit acele job-uri. Ghiciti cui au fost oferite posturile. (numai actorilor)
romascanu, moderator
Cineva spunea ca daca faci in fiecare zi un lucru pe care nu-l faci de obicei, nu simti ca imbatranesti.Eu zic ca exista un mare adevar in aceste vorbe...
Si mai spun ca nu exista om care sa nu aiba hobby-uri.
Daca acel om a uitat sa aiba hobby-uri sau nu are (adica are si nu este constient de ceea ce are:)), inseamna ca in viata acelui om trebuie sa apara ceva sau cineva care sa-i aminteasca ca trebuie sa traiasca si pentru el. :)
romascanu a scris:

consilieru a scris:

Incepe interviul. Stereotip, previzibil, cu intrebari din carti. Da, si eu am ceva scoala si postuniversitati si.. si..in consecinta, raspunsurile mele erau tot de acolo de unde citise ea intrebarile. Deja cred ca mi se zarea plictiseala pe chip si oarecum indignarea ca nu dau interviu pe profesie. Veni si ultima intrebare: Ce hobby-uri aveti?

Daca as avea vreme, cred ca mi-as putea face un hobby din ...participarea la diferite interviuri in calitate de ...actrita (fara patalama).
Nu mai stiu unde am citit, dar mi s-a parut traznita rau situatia. La diferite interviuri au fost trimisi 15 actori ( cu CV "aranjat" evident) si 15 specialisti pentru care s-ar fi potrivit acele job-uri. Ghiciti cui au fost oferite posturile. (numai actorilor)

Nu am sa vorbesc despre hobby-urile mele( nu ca nu as avea) , dar vreau sa spun ceva similar i s-a intamplat celebrului actor Charlie Chaplin. Se organiza un concurs cu teme ,,cine il imita mai bine pe ..Charlie Chaplin". Amuzat, s-a prezentat el insusi la concurs. Iar surpriza a fost ca a picat cu succes...:O
Desi nu mai am timpul de altadata,imi place enorm linistea si aerul din varf de munte.Iubesc sa citesc o carte buna sau sa vad un film inteligent cu prestatii actoricesti de valoare.De asemeni iubesc machetele de trenulete ,cu tot cam ce implica acestea.Candva am iubit filatelia si pestii exotici,pasiune mostenita de la tatal meu.In ultima vreme imi face o deosebita placere sa intru pe acest forum pentru a ajuta cand si cum pot,conform puterilor si posibilitatilor mele,desi am si ceva deziluzii in aceasta ultima intreprindere.Totusi gandul meu principal este sa ajut si atunci simt o eliberare si o placere imensa.
Pentru mine ar fi dansul. Dar as mentiona ca e mai mult decat un hobby mai exact, ca este o pasiune (asa cum spune de fapt si titlul topicului).

Un hobby inseamna ceva cu care sa-ti ocupi in mod agreabil timpul liber, atunci cand il ai la dispozitie. O pasiune este ceva caruia ii dedici in mod special timp si resurse, plasand-o destul de sus pe lista prioritatilor. Cel putin acestea sunt pentru mine semnificatiile acestor cuvinte.

Deci... dansul! :dance: :dance3: :dance4:
tanguera, utilizator