Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale În ce situații ar putea avea probleme un proprietar ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

În ce situații ar putea avea probleme un proprietar care își dă acordul pentru stabilirea sediului social al unei firme în spațiul închiriat?

Am un spatiu comercial pe care vreau sa-l dau in chirie. Viitorul chirias nu are, inca, firma infiintata iar cu ocazia infiintarii ar vrea sa-si inregistreze sediul social in spatiul inchiriat (spatiul meu). In ce situatii as putea avea probleme legat de aceasta ? Nu exista alte sedii in respectivul spatiu.
Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Spatiul este al meu (al firmei mele). Daca, dupa, o vreme pleca din chirie, situatie in care eu nu mai vreau sa-i fie sediul social la mine in spatiu iar el nu vrea sa-l mute, cum pot sa-l oblig s-o faca ? Sa-l oblig, eventual, prin contractul de inchiriere ? Sau sa-i cer, prin contractul de inchiriere, sa plateasca o chirie, pentru sediu, dupa ce nu mai functioneaza cu activitate comerciala ? In ce masura, pot sa-l determin sa-si mute sediul pe cale amiabila, fara sa fie nevoie de judecata ?
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc mult.