Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OG 82/2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OG 82/2017

Toți angajatorii, indiferent de numărul salariaților pe care-i au, sunt obligați să demareze negocieri colective în vederea majorării salariilor brute, reiese din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 82/2017.
La societatea noastra administratorul a hotarat majorarea salariului brut astfel incat angajatii sa primeasca acelasi salariu net. In acest caz ce acte trebuie inctomite in afara de actul aditional la CIM (ales reprezentant al salariatilor, decizii etc.)
Atunci, nu trebuie decat intocmite acte aditionale si transmis in REVISAL modificarea salariului.
Multumesc!
Astfel, la nevoie, dacă trebuie să dovedească autorităților că au inițiat negocierea colectivă, angajatorii au nevoie de un simplu proces-verbal încheiat în urma discuțiilor pe tema ajustării salariilor brute.
Ma puteti ajuta cu un astfel de model sau cu o idee despre ce trebuie scris (si in cazul in care s-a decis majorarea salariului brut, dar si in cazul in care nu se doreste marirea brutului).
cerveza123, utilizator