Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nemodificare brut din ianuarie 2018
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nemodificare brut din ianuarie 2018

Buna ziua,

Daca un angajator nu doreste marirea venitului brut al salariatilor din ianuarie 2018, insa propune pastrarea netului actual prin acordarea de bonusuri lunare, care va fi impactul asupra salariilor, cum vor fi afectati angajatii ? Poate face acest lucru ?
In plus, oricand poate renunta la acel bonus, iar eventuale zile de concediu odihna neefectuat vor fi calculate la salarul de incadrare, nu la cel cu bonus, corect ?
Multumesc anticipat.
Buna ziua,
Conform art VII din OUG 82/2017 angajatorul are obligatia de a initia negocieri colective cu reprezentantii salariatilor. Aceste negocieri pot esua sau se pot finaliza cu un act aditional la CCM sau cu un CCM daca nu exista unul incheiat si inregistrat la ITM.
Conform HG 846/2017 salariul minim brut garantat in plata, fara a include sporuri sau adaosuri, este de 1.900 lei, pentru un program complet de lucru.
In urma acestor negocieri angajatorul are obligatia de a stabili si acorda salariatilor acest salariul minim. Daca salariatii accepta diminuarea salariului de incadrare net, prin nerepectarea de angajator a prev OUG 82/2017, atunci angajatorul poate pastra salariile din decembrie 2017.
In ceea ce priveste adaosurile sau bonusurile, ele depind foarte mult de modul in care se calculeaza. Doar asa se poate prognoza impactul lor asupra salariilor.
Daca aceste bonusuri sunt prevazute in CIM sau CCM angajatorul nu va putea renunta la acordarea lor, decat cu acordul salariatilor.
Indemnizatia de CO se calculeaza ca o medie a salariului de incadrare+sporuri+indemnizatii cu caracter permanent pe ultimele 3 luni.
Mai multe despre CO vedeti aici [ link extern ] /
Florin Cioca, Consilier juridic
Multumesc frumos ptr raspuns.
Ideea e ca angajatorul a dat aditionalul la CCM unui repr al salariatilor (gata completat, semnat) sa il duca la ITM ptr inregistrare. Acel reprezentant nu a luat parte la negociere, nu a fost convocat, nu stia de noile hotarari ale conducerii. Din acest motiv, refuza sa semneze. In aceste conditii, se poate inregistra actul ? Va produce efecte ?
Multumesc.