avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... se plateste impozit in Romania pe suma obtinuta din ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

se plateste impozit in Romania pe suma obtinuta din vanzarea unui teren in Bulgaria?

Buna ziua,
am vandut un teren agricol in Bulgaria.
Terenul este obtinut prin mostenire, nu cumparare (nu stiu daca are importanta).
Acolo NU se plateste impozit si nici alte taxe pe suma obtinuta din vanzarea terenurilor.
In Romania trebuie sa platesc acest impozit?
Ce alte taxe mai trebuiesc platite, unde si in ce baza?
Multumesc

Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 16:09, 20 Noiembrie 2017
Exista acorduri contra dublei impozitari, dar aceste acorduri sunt complicate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitarea vanzarii unui apartament in romania pentru cetatean cu resedinta fiscala in elvetia mihaime mihaime Buna ziua, Sunt cetatean roman care locuieste in strainatate si am domiciliul fiscal recunoscut si de ANAF in Elvetia. Tocmai urmeaza sa mostenesc un ... (vezi toată discuția)
Taxe si impozite proprietati imobile cetateni rezidenti in ue NicolaeCostache NicolaeCostache Un cetatean, al unui stat din UE care are domiciliul in statul respectiv dar are si rezidenta ( certificat eliberat de autoritatile romane) in Romania si ... (vezi toată discuția)
Mostenire din germania Csonia Csonia Buna ziua,as dori sa ma interesez daca imobilele si sumele de bani obtinute ca mostenire din Germania sunt impozitate in Germania sau in Romania.Multumesc ... (vezi toată discuția)