Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Formularul A1
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Formularul A1

Buna ziua,

Daca ma puteti ajuta sa elucidez acest aspect: Firma de constructii care isi desfasoara activitatea in mare parte in afara tarii. Pentru a trimite angajatii in detasare, e nevoie de formularul A1, pe care, din pacate nu il poti obtine indiferent de conditii. Drept exemplu si conditie esentiala, firma trebuie sa aiba activitatea sustinuta in Romania, si sa dezvolte activitati si in tara de origine (diferite de cele de administratie..), cifra de afaceri cel putin 25% obtinuta din Romania, etc. Intrebarea mea ar fi: e posibil sa angajezi si trimiti oameni in strainatate fara a avea formularul A1? ex: sa negocieti la semnarea contractului cu angajatul, sa introduci in contract paragraful care sa contina informatia ca viitorul angajat isi va desfasura activitatea si in afara tarii. Ar fi aceasta o solutie?

Multumesc mult!
Cornel Vasile, Consilier juridic
Formularul A1 este obligatoriu numai in cazul in care se detaseaza lucratori romani in UE.

Art. 18 C.mun.
(1) In cazul in care persoana selectata in vederea angajarii ori salariatul, dupa caz, urmeaza sa isi desfasoare activitatea in strainatate, angajatorul are obligatia de a-i comunica in timp util, inainte de plecare, informatiile prevazute la art. 17 alin. (3), precum si informatii referitoare la:
a) durata perioadei de munca ce urmeaza sa fie prestata in strainatate;
b) moneda in care vor fi platite drepturile salariale, precum si modalitatile de plata;
c) prestatiile in bani si/sau in natura aferente desfasurarii activitatii in strainatate;
d) conditiile de clima;
e) reglementarile principale din legislatia muncii din acea tara;
f) obiceiurile locului a caror nerespectare i-ar pune in pericol viata, libertatea sau siguranta personala;
g) conditiile de repatriere a lucratorului, dupa caz.
(2) Informatiile prevazute la alin. (1) lit. a), b) si c) trebuie sa se regaseasca si in continutul contractului individual de munca.
(3) Dispozitiile alin. (1) se completeaza prin legi speciale care reglementeaza conditiile specifice de munca in strainatate.
Multumesc mult pentru raspuns!

Am tot cautat sa aflu care ar fi amenzile in caz de nerespectare a legii, respectiv angajatii trimisi in strainatate sa nu posede formularul A1.

Aveti cumva idee care sunt consecintele intr-o astfel de situatie? Sau care ar fi varianta daca firma nu indeplineste conditiile impuse pentru obtinerea formularului?!

Multumesc!
Se poate plati asigurare pentru fiecare angajat, in parte, in tara in care urmeaza sa fie detasat? Astfel nu ar mai necesita existenta formularului A1?
In ce tara urmeaza a fi detasati ?

Lipsa formularului ar putea inseamna plata taxelor pentru fiecare angajat, in parte, in tara in care urmeaza sa fie detasat.
R: in Belgia.

Dar in situatia in care, prin CIM e stabilit ca locul de munca nu e fix, ci mobil. Acestia isi desfasoara activitatea la client - clientii, in aceasta situatie, fiind situati in Belgia (in mare parte), mai e nevoie de formularul A1?
Angajatilor le este asigurat transportul, cazarea, hrana pe perioada sederii in Belgia.

Multumesc!