avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Supra-rezervarea: îmbarcarea Dvs. nu este nicodatã ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Supra-rezervarea: îmbarcarea Dvs. nu este nicodatã garantatã !

Ai bilet de avion, ai toate documentele necesare si suficiente in regula (CI sau paşaport, etc.), te duci la aeroport, te prezinţi la timp pentru control si îmbarcare si, minune, reprezentantul Companiei tale de zbor te anunţă senin ca nu te poţi îmbarca in avionul pentru care ai bilet corect rezervat, cumparat si platit !
Motivul: surbooking.
Ce ştiţi de aceast fenomen ?
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 09:38, 12 Octombrie 2009
Am patit si eu si se pare ca sunt niste clauze in Conventia de la Viena (la care suntem parte) care permit suprarezervarea. Statistic vorbind, s-a constatat ca in mod frecvent nu se prezinta toti cumparatorii de bilete (no show). Exista si masuri de compensare pentru calatorii vatamati, iar compania de zbor trebuia sa vi le aduca la cunostinta (partial sunt scrise pe bilet).
fplopeanu a scris:
Am patit si eu si se pare ca sunt niste clauze in Conventia de la Viena (la care suntem parte) care permit suprarezervarea. Statistic vorbind, s-a constatat ca in mod frecvent nu se prezinta toti cumparatorii de bilete (no show). Exista si masuri de compensare pentru calatorii vatamati, iar compania de zbor trebuia sa vi le aduca la cunostinta (partial sunt scrise pe bilet).

Buna ziua,
Am gasit Prevederile comunitare in materie:
Companiile aeriene sunt obligate , in prima faza, sa faca apel la „voluntari” care sa consimta sa renunte la zbor contra unei remuneratii.
Daca numarul de voluntari nu este egal cu numarul de locuri necesare, Compania are dreptul sa va refuze ambarcarea, platind despagubiri, astfel:
- 250 Euro - zbor mai scurt de 500 km
- 400 Euro - zbor intre 1.500 km – 3.500 km
- 600 Euro - zbor mai lung de 3.500 km
Totodata, Compania este obligata sa va gaseasca un loc pe un zbor viitor si de asemenea sa va asigure hotel si masa in perioada respectiva pana la acel zbor.
Puteti refuza, solicitand rambursarea integrala a biletului + cost reantoarecere la domiciliu.
Valabil pentru zbor regulat si pt. curse charter sau low-cost.
Cu stima,

Ultima modificare: Luni, 12 Octombrie 2009
legalmgm, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi pasageri zbor anulat maranos76 maranos76 Buna ziua! Am 2 săptămâni am avut o serie de probleme cu un zbor care s-a decalat si apoi a fost anulat, si as dori sa ştiu daca pot cere compensaţii de ... (vezi toată discuția)
Poate un minor sa calatoreasca singur cu avionul cu procura de la ambii parinti? Raluca97 Raluca97 Buna ! Am 17 ani si la vara vreau sa plec la niste rude in Anglia . Parintii imi acorda procura dar nu pot calatori cu mine . Pot sa calatoresc singura cu ... (vezi toată discuția)