avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pfa
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pfa

Buna ziua!
Sunt pfa din 7 martie 2017, cu 6 luni inainte adica din septembrie nu am mai avut contract nicaieri. Acum, sunt insarcinata si termenul e pe 1 aprilie dar, daca se intampla sa nasc mai devreme, de ex, dupa 7 martie, mai pot beneficia de indemnizatie? Se implinesc 12 luni sau trebuie sa fie luna plina? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:25, 25 Noiembrie 2017
perioada eligibila pentru CCC : mai 2016 - aprilie 2018

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului trebuie sa aveti realizate venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

OUG nr.111/2010:
Art. 2
(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.
......

Mentionati exact statutul dvs in perioada sus mentionata.
Multumesc pentru raspuns! In 2016 am avut din ianuarie pana in august contract de munca dar cu venituri f mici, durata timpului de lucru fiind de 4 ore/saptamana si nu imi e clar cum se calculeaza lunile de munca.
Din septembrie 2016 pana in februarie nu am avut niciun fel de contract si din
7 martie 2017 pana in prezent sunt P.F.A.
Cum ziceam mai sus, termenul nasterii este de 1 aprilie dar nu se stie niciodata daca "rezista" pana atunci si voiam sa stiu daca ma incadrez cu indemnizatia, in caz ca o sa nasc mai devreme.
In acelasi timp, as dori daca se poate sa-mi precizati cum e si cu perioada pre/postnatala.
Multumesc!
Cornel Vasile a scris:

perioada eligibila pentru CCC : mai 2016 - aprilie 2018

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului trebuie sa aveti realizate venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

OUG nr.111/2010:
Art. 2
(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.
......

Mentionati exact statutul dvs in perioada sus mentionata.

Ultima modificare: Vineri, 24 Noiembrie 2017
MLCristina, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
perioada eligibila pentru CCC : mai 2016 - aprilie 2018

Perioade acoperite : mai - august 2016 (4 luni)
martie 2017 - noiembrie 2017 (9 luni)
decembrie 2017 - aprilie 2018 (5 luni)
Total sunt 18 luni acoperite

in speta, beneficiati de indemnizatia pentru CCC, chiar daca PFA se radiaza in sau dupa decembrie 2017.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt eligibila pentru indemnizatie ccc daca mi-am dat demisia inainte de a naste? irinaghi irinaghi Buna ziua, daca am lucrat cu CIM in mod constant in ultimii ani, dar imi dau demisia cu doua luni inainte de a naste, mai sunt eligibila pentru indemnizatie ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de crestere copil pentru persoana fara venit 2017 andrasi andrasi Buna seara, As dori sa stiu daca beneficiez de indemnizatie de crestere copil in urmatoarele conditii: 1. am lucrat in perioada martie 2015 - aprilie ... (vezi toată discuția)
Soția a rămas gravidă după încetarea contractului de muncă razvan_george razvan_george Buna ziua. Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns pentru problema urmatoare : Sotia si-a dat demisia de la locul de munca in data de 29 iunie , anul acesta si ... (vezi toată discuția)