Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Unde pot reclama un administrator de bloc ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Unde pot reclama un administrator de bloc ?

Salut . O sa zic pe scurt ,in apartament locuiesc 3 persoane , soția ,copil de 8 ani și copil de 1 an ,practic 2 persoane la întreținere . Eu locuiesc in Anglia cu contract de închiriere ,însă domnul administrator a modificat fără sa ne anunțe ,3 persoane la întreținere in loc de 2 . Unde as putea sa l reclam sau ce sfaturi îmi oferiți ?
1-
domnul administrator a modificat fără sa ne anunțe ,3 persoane la întreținere in loc de 2
.
Conform dispozitii in vigoare administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari ale adunarii generale,decizii dispuse de catre presedinte si comitetul executiv
Teoretic,administratorul de imobil,nu are competenta sa dispuna de la sine putere modificarea numarului de persoane in evidenta
Conform dispozitii in vigoare orice persoana-indiferent de varsta ,care locuieste provizoriu cel putin 15 zile /luna sau definitiv in imobil,se introduc in evidenta pentru plata parti comune
Conform disp art 17 HG nr 1588/2007 comitetul executiv are competenta sa dispuna introducerea sau retragerea de persoane din evidenta de calcul parti comune
2-Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari
Daca aveti nemultumiri in raport de prestatia administratorului de imobil,se impune sa parcurgeti procedura de sesizare oficiala initial a angajatorului=asociatia de proprietari
Daca asociatia de proprietari refuza sa clarifice situatia,puteti sesiza oficial serviciul specializat din primaria teritoriala
Din ce spuneti dvs in ap locuiesc 3 persoane.Si copilul de 1 an se trece la intretinere.Ar putea fi scos doar daca se hotaraste in Adunarea Generala.
Administratorul a procedat corect.
vali m a scris:

Din ce spuneti dvs in ap locuiesc 3 persoane.Si copilul de 1 an se trece la intretinere.Ar putea fi scos doar daca se hotaraste in Adunarea Generala.
Administratorul a procedat corect.

Eu din câte știu copii sub 3 nu sunt trecuți .
Legea nu spune ca nu se trec,spune ca Adunarea Generala poate hotari scoaterea de la plata intretinerii...de aici confuzia.Poate hotari! Daca nu s-a hotarat sau nu s-a discutat..
vali m a scris:

Legea nu spune ca nu se trec,spune ca Adunarea Generala poate hotari scoaterea de la plata intretinerii...de aici confuzia.Poate hotari! Daca nu s-a hotarat sau nu s-a discutat..

Nu a fost nici o ședința nimic ,eu am declarat 2 persoane , iar luna aceasta pe lista de plata apar 3 persoane ,nelamurirea mea este , poate modifica singura aceste aspecte ? Nu e nevoie de nu știu o ședința ? O întrebare măcar ? Se modifica cum dorește administratora ?