avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... declarare persoana disparuta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

declarare persoana disparuta

O colega de servici a disparut din senin parintii ei erau la tara cand aceasta a disparut telefon acte tot gasite la ea acasa ,nimic disparut avea lasate acasa pana si actele de identitate.
Cand parintii sau dus la politie sa o declare disparuta au aflat cu stupoare ca o persoana majora poate fi declarata disparuta doar dupa un an de la data disparitiei .
Chiar asa aberanta este legea sau pur si simplu acei politisti nu au avut chef sa se ocupe de cazul acestei persoane?
Va multumesc!
Nu exista o regula care sa impuna decaderea/ asteptarea a 24 de ore pentru a anunta disparitia unei persoane.
Depinde de persoana care lipseste, de varsta sa, de starea psihica sau de gradul de vulnerabilitate.
Dacă persoana disparuta este un copil, un om in varsta sau cineva aflat intr-o stare depresiva, atunci disparitia trebuie anuntata imediat.
Daca persoana a intarziat sa revina la domiciliu sau la serviciu,intrevedere, atunci este necesar initial sa se desfasoare actiuni pentru contactarea acesteia,eventual contactarea rudelor ,a cercului de prieteni si sa se astepte o perioada rezonabilă de timp inainte de a anunta politia
alina_25 a scris:

O colega de servici a disparut din senin parintii ei erau la tara cand aceasta a disparut telefon acte tot gasite la ea acasa ,nimic disparut avea lasate acasa pana si actele de identitate.
Cand parintii sau dus la politie sa o declare disparuta au aflat cu stupoare ca o persoana majora poate fi declarata disparuta doar dupa un an de la data disparitiei .
Chiar asa aberanta este legea sau pur si simplu acei politisti nu au avut chef sa se ocupe de cazul acestei persoane?
Va multumesc!


Probabil a fost o neintelegere din partea organelor de politie cu privire la ceea ce vroiau sa anunte persoanele respective.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parasire domiciliu AlexAndrei12 AlexAndrei12 Buna ziua! Daca o persoana majora pleaca de acasa, fara sa le spuna parintilor, iar acestia o declara disparuta, cum va proceda politia? Daca persoana ... (vezi toată discuția)
Ce inseamna persoana disparuta ? c_mircea c_mircea Ma aflu in divort cu sotia. Acum 6 luni a luat copilul si a plecat. Din clipa aceea nu l-am mai vazut, si nu stiu unde se afla. I-am declarat disparuti. Unii ... (vezi toată discuția)
Reclamatii neintemeiate repetate la politie de disparitie a unei persoane. Unbroken Unbroken Buna dimineata, va scriu pentru ca am nevoie de sfaturi referitoare la o situatie, in care suntem implicati eu, prietena mea, mama acesteia si, mai nou, ... (vezi toată discuția)