Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... administratorul asociatiei refuza reparatie coloana
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

administratorul asociatiei refuza reparatie coloana

buna dimineata!
o intrebare,va rog.
Din cauza apei firbinti,teava de la scurgere din bucatarie,s a indoit,s a scurtat si apoi a iesit din imbinare ,fix de la tavan.
Cand am venit acasa ,toata apa menajera de la etajele superioare imi curgea n casa.
l am sunat pe adimistratorul asociatiei, i am explicat problema si mi a explicat ca nu este treaba lui avaria,ca este la mine in casa si ca nu i responsabil.
i am explicat ca totusi este coloana,pana la urma a zis ca o sa mi faca totusi un favor si o sa vina a doua zi cu un instalator,lucru care nu s a intamplat
momentan teava este carpita cu un adeziv,insa totusi v a trebui inlocuita
intrebarea mea este,daca admin a zis ca nu i treaba lui a cui poate fi?trebuie facuta sesizare la presedintele asociatiei?sa o fac eu si sa inchid conflictul?(daca o fac eu atunci administratorul asociatiei pt ce mai ia salariu?)
eu is relativ nou in bloc,insa din ce am inteles ,pana acum orice reparatie de coloana,o faceau propietarii,banuiesc ca din nestiinta ca treburile astea se fac de aociatie.
ma gandesc ca si de aici admin s a obisnuit sa spuna la orice ca "nu i treaba lui"(anu trecut l am rugat sa aeriseasca caloriferele de la etajul patru,si la fel"nu i treaba lui")
sa fac o cerere la asociatie?ce ar trebui sa contina?
multumesc anticipat
ciresel, utilizator
Din poza rezulta fara putinta de tagada ca este vorba despre instalatie parte comuna
Pentru solutionare sesizati oficial presedintele de asociatie care are obligatia legala sa asigure buna functionare a partii comune de constructii si de instalatii din condominiu
ynocentta a scris:

Din poza rezulta fara putinta de tagada ca este vorba despre instalatie parte comuna
Pentru solutionare sesizati oficial presedintele de asociatie care are obligatia legala sa asigure buna functionare a partii comune de constructii si de instalatii din condominiu

După presiuni din partea primăriei,pana la urma a venit președintele de asociație cu un instalator,a sesizat ca este avariata coloana de scurgere Însă a zis ca bani din fondul de reparație nu sunt și ceilalți vecini refuza sa pună bani pt reparație. In acest caz ce se mai poate face ?totusi nu înțeleg de ce plata relației nu se imputa fiecăruia pe statul de plata de la sfârșitul de luna. Trebuie acordul la jumate plus unu?
Factura de reparatie o va pune administratorul la reparatii parti comune si se va repartiza la toata lumea,pe cota parte.Va face parte din intretinere.
Nu, nu trebuie un astfel de acord, proprietarii au obligatia legala sa intretina imobilul. Daca nu sunt de acord, ii dati in judecata. Eu cred ca vor intelege daca li se explica faptul ca asa prevede legea.
Liliana Gradinaru a scris:

Nu, nu trebuie un astfel de acord, proprietarii au obligatia legala sa intretina imobilul. Daca nu sunt de acord, ii dati in judecata. Eu cred ca vor intelege daca li se explica faptul ca asa prevede legea.

Mulțumesc pentru răspunsuri. O zi frumoasa