avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... RADIERE AUTO FISCALA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

RADIERE AUTO FISCALA

buna. am cumparat o masina de la un nene care spune ca fiscalul e la proprietara si ca el a trecu pe el masina la impozit pentru ca este persoara cu handicap grav si asa nu ar avea de platit impozit dupa masina. eu am actele masinii mai putin fiscalul. daca ma opreste politia si ii arat actele constatand ca nu este pe numele meu poate sa imi faca ceva? am fost o singura data oprit de un echipaj, le-am dat buletinul,permisul si actele masinii si atata tot,nu au intrebat de ce nu e pe numele meu sau a lu cine este....oare sa ma astept pe viitor si la asemenea intrebari? dar ma tot gandesc ca poate el nu a inregistrat masina la primarie si de asta zice ca nu este impozit la masina sau chiar este scutit ca este handicapat....intrebarea este cum poti sa trecu o masina la primarie doar la impozit pe tine nu si in acte? astept pareri
Ultima modificare: Marți, 28 Noiembrie 2017
Dan 1994, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dan 1994 , utilizator 18:51, 23 Februarie 2019
Sustinerile vanzatorului sunt eronate
Chiar daca este persoana cu handicap si este scutita de plata impozit auto,daca are notat pe rolul fiscal vehicul,autoritatea fiscala ,la cerere poate elibera certificat fiscal care sa ateste situatia fiscala a contribuabilului
Concret cine este consemnat drept proprietar auto in CIV si talon ?
Precizati ca
am cumparat o masina de la un nene
,ce fel de documente de vanzare cumparare ati incheiat in conditiile in care tot dv precizati
ca fiscalul e la proprietara

Atentie sporita cu utilizarea vehiculului fara a detine documente,deoarece in caz de control in trafic sau eveniment rutier exista posibilitatea sa va confruntati cu situatii neplacute
Clarificati cine ste proprietarul masinii,incheiati documente legale pentru tranzactionare bun mobil si respectati termenul de 30 de zile pentru finalizare inmatriculare vehicul
masina este scoasa de la impozit. nu am fiscal,dar itp si asigurarea sunt valabile,odata ce ipt-ul este facut stiu ca masina este in evidenta la RAR, dar vreau sa stiu eu ce pot sa patesc daca sunt depistat ca masina este scoasa de la primarie si nu platesc impozit dupa ea. nici nu este pe numele meu, nu am nici procura sau contract de vanzare-cumparare. din cate stiu eu ca sofer nu patesc nimic penal pentru ca nu este pe numele meu. sau stiu eronat? din cate stiu proprietarul raspunde penal de masina. si cum te poate depista politia in trafic daca platesti impozit la masina sau nu? pe ei ii intereseaza doar asigurarea,ipt si talonul, daca vreau sa o transcriu pe numele meu oare voi avea de platit tot impozitul din urma? si taxa masinii este recuperata de proprietar. va multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am cumpărat din germania, fără să văd în acel moment, un auto declarat furat în 2009. l-am înregistrat la fisc dar nu am continuat și la poliție, ce pot face ca s-o înmatriculez? DragosJam DragosJam Buna ziua.Am cumparat un auto cu mentiunea in talon la observatii AUTO DECLARAT FURAT IN GERMANIA . Nu am vazut asta la cumparare .Am declarat masina la ... (vezi toată discuția)
Masina radiata fiscal tonicatarama tonicatarama buna ziua! as dori si eu o lamurire va rog. am luat de la cineva o masina, omul o tinea pe dreapta, am bagat ceva bani in ea, am aranjat-o. acum doresc sa ... (vezi toată discuția)
Impunere auto taxe si impozite dancluj dancluj In 19.01.2015 s-a vindut un autoturism VW de catre proprietar(din jud.Prahova),masina a fost scoasa de la primarie(banuiesc ca pe baza contractului de ... (vezi toată discuția)