Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Renunțare aplicare pedeapsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Renunțare aplicare pedeapsa

In cazul in care in procesul penal nu
m-am constituit parte civilă , fiind persoana vătămata doar, la infracțiunile de ultraj si tulburarea ordinii și liniștii publice, procesul s-a finalizat cu soluția de renunțare la aplicarea pedepsei soluția la care si daca mă constituiam parte civilă instanța ar fi respins acțiunea civilă.Am facut apel dar s-a respins.Doresc sa deschid un proces civil împotriva inculpatului din procesul penal deoarece nu m-am constituit parte civilă în procesul penal, as dori sa aflu daca se considera autoritate de lucru judecat în civil cu privire la existența faptei si a persoanei care a savarsit-o,ce șanse as avea de câștig in conditiile in care judecatoarea cu ajutorul avocatului inculpatului si declarațiile martorilor care cu toate că în cursul UP au spus adevarul , procurorul trimitandu-l pe inculpat în judecată prin rechizitoriu in cursul judecății respectivii martori au spus că nu-și mai aduc exact aminte ce s-a întâmplat, tocmai de aceia judecătorul apropiat de unii din prietenii inculpatului a dat cea mai mică solutie pe care o putea da instanța adica renuntare la aplicare pedeapsa.Precizez faptul că am făcut plângere împotriva martorilor pentru mărturie mincinoasă dar se pare ca va fi clasare.Ce sanse as avea intr-un proces civil solutia de RAP presupune faptul ca inculpatul a savarsit infracțiunile pentru care a fost trimis în judecată sau nu .Vă mulțumesc!
viorelv, utilizator
Ce sanse as avea intr-un proces civil solutia de RAP presupune faptul ca inculpatul a savarsit infracțiunile pentru care a fost trimis în judecată sau nu

Conf. ART. 396 alin. 3 c.p.p. Renunţarea la aplicarea pedepsei se pronunţă dacă instanţa constată, dincolo de orice îndoială rezonabilă, că fapta există, constituie infracţiune şi a fost săvârşită de inculpat, în condiţiile art. 80 - 82 din Codul penal.