Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinul și-a construit o anexă pe terenul meu. Cum ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinul și-a construit o anexă pe terenul meu. Cum procedez legal ca să-i demolez construcția?

Vecinul meu si-a construit pe terenul meu o casa/anexa Bineinteles fara autorizatie. Cum procedez sa imi recuperez terenul? Precizez ca am facut cadastru,intabulare,proiect de casa si proiect de gard ca asa cere legea mai nou. Imi trebuie vreo autorizatie sa ii demolez constructia si sa imi ingradesc terenul? Voi pati ceva daca demolez acea anexa ?
Consultati un avocat una dintre variante ar putea sa fie granituire,revendicare si obligare la daramarea constructiei sau revendicare si obligare la demolare in functie de situatia din teren,aveti linia de hotar delimitata,vecinul a construit langa linia ce desparte proprietatile.Nu este .recomandat sa actionati fara a va sfatui cu un av este posibil sa va treziti cu o plangere penala pt distrugere din partea vecinului
Delimitarea terenului nu era facuta corect. Vecinul delimitase terenul cu niste copacei,dar cu 11 metri intrati pe terenul mei(pe o lungime de 100m). Am dreptul la despagubiri intrucat 20 de ani s-a folosit de terenul.meu pentru care plateam impozit ?!
Conform cadastrului terenul va apartine. Ca urmare, îl somați să elibereze terenul ocupat sau îl dați în judecată și cereți si despagubiri.
Puteti solicita contravaloarea lipsei de folosinta pt ultimii 3 ani.