avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am fost concediat prin sms pentru că m-am certat cu o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am fost concediat prin sms pentru că m-am certat cu o colegă. Este legal ce mi se întâmplă?

Mi sa transmis prin sms de patronul firmei unde lucrez, că sunt concediat motivul fiind o ceartă cu o colegă. Dati-mi un sfat va rog.
Ultima modificare: Duminică, 3 Decembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:49, 7 Decembrie 2017
Chiar daca s-a certat , nu exista obligativitatea cercetarii disciplinare.
Cornel Vasile a scris:

Chiar daca s-a certat , nu exista obligativitatea cercetarii disciplinare.

Da, adevărat. Dar aici este vorba de concediere prin SMS. Nu de aplicarea unei sancțiuni în urma cercetării disciplinare.

Răspunsul este NU, deoarece concedierea unui angajat se face cu acordarea unui preaviz de concediere.
Preaviz ce ii acordă o serie de privilegii și număr de zile până la desfacerea contractului de muncă.

In concluzie, mergeți la munca pentru a nu vi se desface CIM -ul pentru absente nemotivate.

Daca refuza nejustificat sa va mai primească la munca, plângere la ITM, și se rezolva asta.

ITM-ul cum va solutiona aceasta problema?
Cam cum credeți ?
Amendează societatea pentru nerespectarea prevederilor legale din Codul Muncii.
Ideea este că, inițiatorul intreba daca este legal sa fie concediat peste noapte, printr-un SMS . Și fără preaviz.
Răspunsul este ca, NU. Nu este legal și nici nu contează ce a făcut .
Iar dacă patronul nu mai dorește să te primească în "incinta unde îți desfășori activitatea în mod curent" , înștiințezi ITM-ul de aceasta situație abuziva, sindicatul, daca ești afiliat la vreunul, și ulterior în funcție de cum se desfășoară lucrurile și instanta de judecata.

Intrebarea mea la dvs. este : daca erați angajat la aceea firma, asa il sfătuiați legal pe patron sa procedeze ?
Sa ii dea un SMS ?

Quartila a scris:

Cam cum credeți ?
Amendează societatea pentru nerespectarea prevederilor legale din Codul Muncii.
...


1. Postati prevederea legala cu sanctionarea.

2. Ati cititi bine raspunsurile postate?
Unde este mentionat ca patronul este sfatuit sa dea SMS?
Ultima modificare: Joi, 7 Decembrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere din cauza mea dar fără preaviz Roxana Sas Roxana Sas Bună ziua. Am avut o neînțelegere la locul de munca și am fost concediată strict din cauza mea. Pe scurt, am dat niște bani din mana fără chitanță ... (vezi toată discuția)
Concediere kappaaa kappaaa Buna seara. Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat. Prietena mea cea mai buna a fost sunata de la firma la care lucreaza ca de maine nu va mai lucra, fara nici ... (vezi toată discuția)
Solicitarea parasirii societatii in timpul programului de lucru theonewho theonewho Buna ziua, Am următoarea situație: fiind în preaviz, am fost chemata în biroul directorului pentru a da niște explicații verbale referitoare la modul ... (vezi toată discuția)