Forum Discuţii juridice Executare silită Taxa de timbru judiciar necuvenita
Discuție deschisă în Executare silită

Taxa de timbru judiciar necuvenita

Salut ma confrunt cu o ciudatenie

In urma cu 2 ani am inceput un proces pt. dezbaterea unei succesiuni.
Dupa aprox 1 luna au fost comunicate catre parati ,citatiile si citatia pt. stabilirea taxei de timbru judiciar.
Am depus o cerere pentru plata esalonata a taxei de timbru,care a fost admisa,apoi am depus o cerere de renuntare la proces.
Instanta a emis o hotarare ca a luat la cunostinta de renuntarea la proces ,fara cheltuieli de judecata.

Acum problema este ca documentul privind plata esalonata a taxei de timbru a ajuns la DVBL ,iar acestia ma executa silit pentru o creanta incerta .

Care este tipul de actiune pe care trebuie sa-l urmez ?

Va multumesc
Daca nu ati renunţat la judecată până la comunicarea cererii de chemare în judecată către pârât , pierdeti taxa de timbru. Daca o plateati , o pierdeati. Dvs nu ati platit-o pt ca ati cerut esalonarea, dar va trebui platita asa, esalonat.

[ link extern ] /

Ce aveti de facut e sa consultati un avocat, poate aveti vreo sansa pt o contestatie la executare.
Era bine sa il fi consultat un avocat si inainte de a depune cerere de renuntare la judecata.