avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Taxa de timbru judiciar necuvenita
Discuție deschisă în Executare silită

Taxa de timbru judiciar necuvenita

Salut ma confrunt cu o ciudatenie

In urma cu 2 ani am inceput un proces pt. dezbaterea unei succesiuni.
Dupa aprox 1 luna au fost comunicate catre parati ,citatiile si citatia pt. stabilirea taxei de timbru judiciar.
Am depus o cerere pentru plata esalonata a taxei de timbru,care a fost admisa,apoi am depus o cerere de renuntare la proces.
Instanta a emis o hotarare ca a luat la cunostinta de renuntarea la proces ,fara cheltuieli de judecata.

Acum problema este ca documentul privind plata esalonata a taxei de timbru a ajuns la DVBL ,iar acestia ma executa silit pentru o creanta incerta .

Care este tipul de actiune pe care trebuie sa-l urmez ?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:01, 3 Decembrie 2017
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu ati renunţat la judecată până la comunicarea cererii de chemare în judecată către pârât , pierdeti taxa de timbru. Daca o plateati , o pierdeati. Dvs nu ati platit-o pt ca ati cerut esalonarea, dar va trebui platita asa, esalonat.

[ link extern ] /

Ce aveti de facut e sa consultati un avocat, poate aveti vreo sansa pt o contestatie la executare.
Era bine sa il fi consultat un avocat si inainte de a depune cerere de renuntare la judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire taxa timbru ContSters368564 ContSters368564 As vrea sa stiu daca as mai putea beneficia de scutirea taxei de timbru in conditiile in care tot in acest proces de partaj, in luna iunie 2012, am beneficiat ... (vezi toată discuția)
Restituire taxa timbru partaj leona777 leona777 buna ziua, ma puteti ajuta cu un raspuns va rog. Am deschis proces de partaj impotriva fostului sot, ptr ca nu dorea sa vindem casa, am platit taxa timbru ... (vezi toată discuția)
Procedura instanta civila ContSters228395 ContSters228395 Va rog sa ma lamuriti cu privire la procedura ce va trebui urmata in cadrul unui proces civil privind rezolutiune contract vanzare cumparare:am depus la ... (vezi toată discuția)