avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... restituire taxa timbru partaj
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

restituire taxa timbru partaj

buna ziua, ma puteti ajuta cu un raspuns va rog. Am deschis proces de partaj impotriva fostului sot, ptr ca nu dorea sa vindem casa, am platit taxa timbru 11.000 lei ( esalonata in 24 rate ). La al doilea termen de judecata am cerut renuntarea la partaj, ptr ca ne-am inteles sa vindem si eu am cerut si restituirea taxei platita pana la acel moment ( 6 rate - 3000 lei ). Instanta mi-a respins cererea de restituire ( sunt inca in termenul de recurs ) Cand sa vindem casa, Primaria imi da fiscal cu datoria de la Anaf ( restul de esalonare taxa de timbru neachitat - 7000 lei ), si a trebuit sa platesc toata taxa ca sa scot fiscal fara datorii. Acum pot oare sa fac o alta cerere de restituire a taxei platite deja integral ? multumesc de ajutor
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 09:38, 19 Iulie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Taxa se restituie cand nu e datorata, or nu e cazul.
[ link extern ] /
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Iulie 2023
Manuela Rășină, administrator
Din pacate nu veti obtine restituirea taxei de timbru..Restituirea taxei de timbru este procedura prin care statul înapoiază taxa de timbru plătită de justițiabil într-un proces, atunci când există un caz/temei legal de restituire. Restituirea taxei de timbru de către stat nu trebuie confundată cu rambursarea taxei de timbru ca și componentă a cheltuielilor judiciare ce trebuie rambursate/plătite de către cel care pierde procesul civil.

OUG 80/2013 prevede la art 45 cazurile generale ce pot constitui temeiuri de restituire a taxei de timbru judiciar achitate de către persoanele fizice sau juridice:
a) când taxa plătită nu era datorată;
b) când s-a plătit mai mult decât cuantumul legal;
c) când acţiunea sau cererea rămâne fără obiect în cursul procesului, ca urmare a unor dispoziţii legale;
d) când acţiunea corect timbrată a fost anulată în condiţiile 200alin. (3) din Codul de procedură civilă sau când reclamantul a renunţat la judecată până la comunicarea cererii de chemare în judecată către pârât;
e) când, în procesul de divorţ, părţile au renunţat la judecată ori s-au împăcat;
f) când contestaţia la executare a fost admisă, iar hotărârea a rămas definitivă;
g) în cazul în care instanţa de judecată se declară necompetentă, trimiţând cauza la un alt organ cu activitate jurisdicţională, precum şi în cazul respingerii cererii, ca nefiind de competenţa instanţelor române;
h) când probele au fost administrate de către avocaţi sau consilieri juridici;
i) în cazul în care participantul la proces care a fost recuzat se abţine sau dacă cererea de recuzare ori de strămutare a fost admisă;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa judiciara fgeorgeta fgeorgeta Va rog sa-mi spuneti care este procedura recuperarii taxei judiciare de timbru care a fost taiata pe numele unui CAR in scopul punerii in execuare a unor ... (vezi toată discuția)
Pentru o suspendare provizorie mi s-a cerut o taxa de timbru de ... roznovatstefan roznovatstefan Pentru o suspendare provizorie mi sa cerut o taxa de timbru de 1000 ron si cautiune, din motiv ca vream sa nu aman procesul de suspendare nu am contestat ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru de achitat in 24 de rate lunare Speranta10 Speranta10 buna ziua Pe rolul unei instante am o cactiune succesorala in care mi s-a stabilit o taxa lunara de timbru.Taxa a fost stabilita de catre instanta sa fie ... (vezi toată discuția)