Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... in acte pod si in realitate mansarda
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

in acte pod si in realitate mansarda

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti ce probleme as intampina daca as cumpara o casa in care exista o mansarda locuibila dar este trecuta in acte ( cadastru si intabulare ) sub forma de pod. Proprietarul care vinde nu vrea sa-si bata capul pentru acesta modificare si ar dori ca, cumparatorul dupa ce cumpara casa sa se ocupe de acte. Din cate stiu, la momentul constructie ( 2002 - 2003 ), proprietarul a luat si o amenda pentru aceasta neconcordanta.
Va rog sa imi spuneti ce este de facut.

Multumesc anticipat!
Pentru a intra in legalitate este necesar sa obtineti autorizatie de mansardare, schimbare destinatie din pod in spatiu locuibil. Solicitati un certificat de urbanism de la primarie si vedeti ce documente sunt necesare.
Pentru a nu va confrunta cu situatii neplacute si a fi responsabil pentru modificarile constructive solicitati vanzatorului sa demareze procedura de notare la ocpi a modificarilor executate
Aspectul ca in trecut proprietarul a fost sanctionat pecuniar,ridica suspiciunea inexistentei formalitatilor necesare edificarii modificarilor,aspect care ,in cazul unui eventual control poate genera aplicarea de noi sanctiuni-inclusiv obligarea dv la dezafectarea modificarilor si aducerea spatiului la forma existenta in scripte