Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Comision de încasare cheltuieli de întreținere prin ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Comision de încasare cheltuieli de întreținere prin bancă. Este normal să mi se pretindă asta?

Buna ziua, astazi am primit o instiintare de la asoc de proprietari ca am de platit x lei pt ca virez cheltuielile de intretinere in banca si ei trebuie sa plateasc un comision pt aceasta operatiune. Este legal sa-mi ceara acest comision? Platim si asa destul de mult pt cheltuieli de administrare ....
Manuela Rășină, administrator
Cel care plateste prin banca contribuie si la plata casierului?
Cea mai buna solutie este negocierea comisioanelor cu banca, sunt banci care nu percep comisioane la incasare.
Ordonanţa de Urgenţă nr. 113 din 2009 prin care s-a transpus Directiva Serviciilor de Plăţi spune foarte clar: «Beneficiarul unei plăţi nu poate să ceară un preţ mai mare în funcţie de instrumentul cu care se face plata».