Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... contract chirie ANL
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

contract chirie ANL

am incheiat un contract cu ANL semnat si inregitrat in data de 11.03.2011. data repartitiei locuintei este de 27.02.2011 - anterior semnarii contractului - logic. totusi in contract, constat astazi, ca data de incepere a contractului este de 01.02.2011 - anterior repartitiei si anterior semnarii si inregistrarii contractului. legea spune ca dupa 5 ani si la implinirea varstei de 35 ani - chiria se majoreaza incepand cu luna urmatoare celei in care a u fost indeplinite cumulat cele 2 conditii.
dilema mea consta in faptul ca administratorul ANL ma da in judecata argumentand ca eu as fi indeplinit cei 5 ani in data de 01.02.2016. este corect ? contratele pot fi retroactive? chiar daca repartitia a fost pe 27.02.2011, chiria sa fie cu 01.02.2011?!
multumesc
Pai eu am inteles ca intre timp ati achizitionat locuinta, sau ?
In fine, lasati-ii sa va actioneze in instanta si judecatorii au sa hotarasca. Dar de la ce s-a pornit discutia? Nu cumva cand le-ati cerut recuperarea fd. de rulment?

La noi, cunosc destui chiriasi ANL care nu si-au achitat chiria cu anii, ce sa mai zic de 1-2 luni...
Succes!
Intradevar am cumparat. La momentul depunerii actelor pt cumparare au ramas 2 luni spre plata...febr si martie. Stiind ca data semnarii contr e 11.03.2011 am considerat ca cei 5 ani se incheie pe 10.03.2016. Contr de cump l am semnat pe 31.03.2016. Am achitat pt febr 235 si am ramas martie. Acu* m au dat in judecata sa achit 760 pt febr si 760 pt martie minus ce am achitat Cand am primit de la instanta am constatat ca in contr scrie de fapt ca inchirierea incepe pe 01.02. 2011 chiar daca repartitia de la primarie era pe 27 .02...iar semnare s a facut pe 11.03.2011. Cand am cerut fondul de rulment ...de fapt le am zis sa l mute in contul intretinerii curente au facut o pe surzii.