Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartire mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartire mostenire

Cum se face opțiunea succesorală si care este termenul de prescripție a dreptului de opțiune succesorală?
Cum se poate evita deschiderea succesiunii fara ca eu sa pierd vre-un drept, daca alti mostenitori pot face ceva fără mine?
Concret: mama dupa decesul tatalui vrea sa ii lase toata casa parinteasca fratelui... eu sa imi cedez dreptul de mostenitor sau chiar daca refuz sa cedez ei partea mea, sa se imparta la 3 si ea sa ii lase partea ei fratelui.
Cum trebuie sa procedez sa nu fiu exclus? Eu vreau ca ea sa stea in casa si abia dupa decesul ei sa se imparta casa intre mine si frate.
Multumesc mult.
Mustis, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Mustis a scris:

Cum se face opțiunea succesorală si care este termenul de prescripție a dreptului de opțiune succesorală?
Cum se poate evita deschiderea succesiunii fara ca eu sa pierd vre-un drept, daca alti mostenitori pot face ceva fără mine?
Concret: mama dupa decesul tatalui vrea sa ii lase toata casa parinteasca fratelui... eu sa imi cedez dreptul de mostenitor sau chiar daca refuz sa cedez ei partea mea, sa se imparta la 3 si ea sa ii lase partea ei fratelui.
Cum trebuie sa procedez sa nu fiu exclus? Eu vreau ca ea sa stea in casa si abia dupa decesul ei sa se imparta casa intre mine si frate.
Multumesc mult.

1. Va prezentati la orice birou notarial cu actul de identitate, certificatul de nastere si o copie după certificatul de deces și dați o declarație de acceptare a succesiunii. Termenul este de 1 an de la data decesului.
2. Declarația menționată mai sus vă fi înregistrată de notarul unde ati incheiat-o in Registrul Național Notarial de Evidență a Opțiunilor Succesorale (RNNEOS). In momentul cand succesiunea va fi dezbătută, notarul respectiv va proceda la interogarea RNNEOS, unde va aparea declaratia dvs. Astfel, se va constata ca mai exista un mostenitor, adica dvs si nu veti fi exclus de la succesiune. Fara prezenta si acordul tuturor moștenitorilor nu se poate face nimic.
@Av. Andra SFABU
Cred ca nu m-am exprimat eu foarte coerent, este vorba de fratele meu...nu al mamei. Mama noastra vrea sa ii lase totul fratelui meu, pot face ceva impotriva mea amandoi sa ma excluda? Multumesc pt raspuns, apreciez.

@raluk0207
Va multumesc pt ajutor ! Este trist ca sunt cazuri ca al meu, dar e bine ca nu se pot face abuziri atat de simplu.

-editare mesaje consecutive și citate integrale-
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~