Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Cum as putea afla dacă mama mea a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Cum as putea afla dacă mama mea a renunțat la moștenire ...

Bună ziua. Cum as putea afla dacă mama mea a renunțat la moștenire în favoarea fratelui? Ambii sunt decedați și verișoara mea dorește sa vândă casa și terenurile agricole moștenite. Mulțumesc.
Mergeti la notar sau la avocat.
Renunțările la moștenire sunt pure și simple. Nu in favoarea cuiva.
Puteti afla, adresandu-va oricărui birou notarial, cu o copie după certificatele de deces ale bunicilor și solicitați o interogare la Registrul Național Notarial de Evidență a Optiunilor Succesorale (RNNEOS)
raluk0207, utilizator