avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Cum as putea afla dacă mama mea a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Cum as putea afla dacă mama mea a renunțat la moștenire ...

Bună ziua. Cum as putea afla dacă mama mea a renunțat la moștenire în favoarea fratelui? Ambii sunt decedați și verișoara mea dorește sa vândă casa și terenurile agricole moștenite. Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 16:26, 30 Aprilie 2021
Mergeti la notar sau la avocat.
Renunțările la moștenire sunt pure și simple. Nu in favoarea cuiva.
Puteti afla, adresandu-va oricărui birou notarial, cu o copie după certificatele de deces ale bunicilor și solicitați o interogare la Registrul Național Notarial de Evidență a Optiunilor Succesorale (RNNEOS)
Ultima modificare: Vineri, 30 Aprilie 2021
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenitori Rob3rt01 Rob3rt01 Cum aflu daca exzista mostenitori si care sant acestia si daca a lasat testament.Multumesc. (vezi toată discuția)
Impartire mostenire Mustis Mustis Cum se face opțiunea succesorală si care este termenul de prescripție a dreptului de opțiune succesorală? Cum se poate evita deschiderea succesiunii fara ... (vezi toată discuția)
3 frati GhDr GhDr Tatal meu, decedat, avea 2 frati, ambii in viata. Unul din ei nu are copii asa ca mostenitori suntem eu (singur la parinti) si celalalt frate al tatalui. Cei ... (vezi toată discuția)