Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Accident cu vătămare corporală. Cât trebuie să ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Accident cu vătămare corporală. Cât trebuie să plătească șoferul vinovat?

Cât trebuie să plătească un șofer care se declara vinovat într un accident rutier în urma căruia a rezultat o victimă cu fracturi și entorsă la braț

Manuela Rășină, administrator
Zero lei.
Asta in conditiile in care detinea o asigurare RCA in vigoare la momentul producerii accidentului.

In caz contrar, in primul rand va plati toate cheltuielile de spitalizare si apoi tot ce presupune medicatie, recuperare. Daunele materiale si morale depind de pretentiile victimei, poate era unic intretinator al familie, si-a pierdut locul de munca, se iau multe aspecte in calcul.
Cum zero lei?
Nu am inteles
Daca aveti asigurare RCA plateste asiguratorul. Adica dvs. nu platiti nimic.
La ce fel de "plata" v-ati referit? La pedeapsa?
Nu
Ce suma ar trebuii sa plateasca vinovatul, persoanei cu vatamare corporala acesta declarandu se vinovat de accident
Tinand cont ca persoana ranita e sub supraveghere medicala 6 saptamani si alte cateva luni chiar si ani pana la refacerea totala