avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Accident cu vătămare corporală. Cât trebuie să ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Accident cu vătămare corporală. Cât trebuie să plătească șoferul vinovat?

Cât trebuie să plătească un șofer care se declara vinovat într un accident rutier în urma căruia a rezultat o victimă cu fracturi și entorsă la braț


Ultima modificare: Duminică, 10 Decembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Emitza , utilizator 08:41, 12 Decembrie 2017
Zero lei.
Asta in conditiile in care detinea o asigurare RCA in vigoare la momentul producerii accidentului.

In caz contrar, in primul rand va plati toate cheltuielile de spitalizare si apoi tot ce presupune medicatie, recuperare. Daunele materiale si morale depind de pretentiile victimei, poate era unic intretinator al familie, si-a pierdut locul de munca, se iau multe aspecte in calcul.
Cum zero lei?
Nu am inteles
Daca aveti asigurare RCA plateste asiguratorul. Adica dvs. nu platiti nimic.
La ce fel de "plata" v-ati referit? La pedeapsa?
Nu
Ce suma ar trebuii sa plateasca vinovatul, persoanei cu vatamare corporala acesta declarandu se vinovat de accident
Tinand cont ca persoana ranita e sub supraveghere medicala 6 saptamani si alte cateva luni chiar si ani pana la refacerea totala

Alte discuții în legătură

Victima accident rutier, cheltuieli de spitalizare foarte mari maria_3008 maria_3008 Buna seara, Sunt victima unui accident auto, produs pe timp de noapte prin tamponarea unui autovehicul cu o caruta nesemnalizata corespunzator, eu fiind ... (vezi toată discuția)
Circulatia pe drumurile publice ioancretan1991 ioancretan1991 am avut un accident cu victime. victima a avut 5 zile de spitalizare. agajata spitalului cand am vrut sa ii dau rca ul masinii pt plata spitalizarii nu a ... (vezi toată discuția)
Daune morale in caz de accident cu vatamare corporala din culpa. ovidiusimion ovidiusimion Buna ziua, Apelez la dumneavoastra in speranta de a ma ajuta cu cateva informatii si sfaturi in cazul unui accident soldat cu vatamare corporala din cupla. In ... (vezi toată discuția)