Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... circulatia pe drumurile publice
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

circulatia pe drumurile publice

am avut un accident cu victime.
victima a avut 5 zile de spitalizare.
agajata spitalului cand am vrut sa ii dau rca ul masinii pt plata spitalizarii nu a fost de acord si a spus ca ne vedem in instanta.
la ce ma pot astepta si cum ar trebui sa procedez ?
Daca si in urma eliberarii certificatului medico-legal victima ramane cu 5 zile de ingrijiri medicale, atunci veti fi scos de sub urmarire penala.
Asigurarea RCA acopera aceste despagubiri asa ca nu aveti de ce sa va faceti griji. Daca prin absurb vor formula cerere de chemare in judecata impotriva dumneavoastra, atunci chemati in garantie asiguratorul RCA si acesta va fi obligat la plata.
CiprianDinu a scris:

Asigurarea RCA acopera aceste despagubiri asa ca nu aveti de ce sa va faceti griji. Daca prin absurb vor formula cerere de chemare in judecata impotriva dumneavoastra, atunci chemati in garantie asiguratorul RCA si acesta va fi obligat la plata.

asiguratorul RCA despagubeste victima si plateste cheltuielile de spitalizare numai in urma unei hotarari definitive a instantei de judecata iar conducatorului auto vinovat de producerea accidentului i se poate anula permisul de conducere.