avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... circulatia pe drumurile publice
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

circulatia pe drumurile publice

am avut un accident cu victime.
victima a avut 5 zile de spitalizare.
agajata spitalului cand am vrut sa ii dau rca ul masinii pt plata spitalizarii nu a fost de acord si a spus ca ne vedem in instanta.
la ce ma pot astepta si cum ar trebui sa procedez ?
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 19:28, 18 Decembrie 2012
Daca si in urma eliberarii certificatului medico-legal victima ramane cu 5 zile de ingrijiri medicale, atunci veti fi scos de sub urmarire penala.
Asigurarea RCA acopera aceste despagubiri asa ca nu aveti de ce sa va faceti griji. Daca prin absurb vor formula cerere de chemare in judecata impotriva dumneavoastra, atunci chemati in garantie asiguratorul RCA si acesta va fi obligat la plata.
CiprianDinu a scris:

Asigurarea RCA acopera aceste despagubiri asa ca nu aveti de ce sa va faceti griji. Daca prin absurb vor formula cerere de chemare in judecata impotriva dumneavoastra, atunci chemati in garantie asiguratorul RCA si acesta va fi obligat la plata.


asiguratorul RCA despagubeste victima si plateste cheltuielile de spitalizare numai in urma unei hotarari definitive a instantei de judecata iar conducatorului auto vinovat de producerea accidentului i se poate anula permisul de conducere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Soțul meu a fost internat după un accident rutier, el fiind pasager. de ce i se cer cheltuielile de spitalizare? flori92 flori92 Bună seara ! Soțul meu , in urma cu 1 an si 8 luni a , avut accident un rutier. A fost dus la spital si operat la femur (tija medulara) , mana rupa fiind ... (vezi toată discuția)
Victima accident rutier, cheltuieli de spitalizare foarte mari maria_3008 maria_3008 Buna seara, Sunt victima unui accident auto, produs pe timp de noapte prin tamponarea unui autovehicul cu o caruta nesemnalizata corespunzator, eu fiind ... (vezi toată discuția)
Accident cu vătămare corporală. cât trebuie să plătească șoferul vinovat? Emitza Emitza Cât trebuie să plătească un șofer care se declara vinovat într un accident rutier în urma căruia a rezultat o victimă cu fracturi și entorsă la ... (vezi toată discuția)