Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Autorizatie ISU
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Autorizatie ISU

Buna ziua,

Am un SRL cu punct de lucru intr-o cladire luata in contract de comodat.
Cod caen 5520 cu autorizatie de functionare de la Minsterul Turismului pentru tipul de unitate ''camere de inchiriat'' cu 24 de camere/54 de locuri.

In HOTĂRÂRE nr. 571 din 10 august 2016
pentru aprobarea categoriilor de construcţii şi amenajări care se supun avizării şi/sau
autorizării privind securitatea la incendiu scrie:
j) primire turistică, cu mai mult de 8 camere şi/sau 16 locuri, pentru cazare de tipul:
hoteluri, hoteluri-apartament, moteluri, hosteluri, minihoteluri, vile turistice, bungalouri,
cabane turistice, de vânătoare, de pescuit, sate de vacanţă, popasuri turistice, căsuţe tip
camping, pensiuni turistice urbane şi rurale, inclusiv unităţile de alimentaţie din incinta
acestora;

Eu nu ma incadrez in tipul de cazare specificat de aceasta hotarare,avand tipul ''camere de inchiriat''

Intrebarea este,am nevoie sau nu de autorizatie ISU?

Multumesc
Tot pentru primire oaspeti este spatiul respectiv. Aveti nevoie de autorizare ISU.