Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Întreruperea contractului de întreținere viagera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Întreruperea contractului de întreținere viagera

Părinți mei vor sa întrerupă contractul de întreținere cu fratele meu pt ca nu a îndeplinit condițiile sunt in justiție de 4 ani sa făcut un recurs câte recursuri se pot face primul recurs sa făcut de părinți
Adresati-va instantei de judecata, cu o actiune in rezolutiunea contractului de intretinere.

Rezolutiunea intevine in caz de nexeexecutare culpabila a obligatiei contractuale de intretinere.

Obligatia de intretinere se refera la asigurarea unor bunuri destinate subzistentei, la procurarea de alimente, haine, produse, medicamente, precum si la asigurarea unor servicii.

Neindeplinirea obligatiei de intretinere presupune si lipsa de ajutor, acordata credirentierului.

Conduita trebuie sa fie una constata si sa fie facuta cu rea credinta.

Instanta constata si pronunta sanctiunea rezolutiunii contractuale, ca si cauza de ineficacitate.

Succes in demersul initiat!
Mergeti cu actele la un av.din postarea dvs se intelege ca exista deja un litigiu pe rolul instantelor,fara a vedea hotararile pronuntate este greu de oferit un raspuns concret.
De principiu,oricare parte din proces nemultumita poate face recurs,daca indeplineste conditiile legale,ptr.solutie concreta,mergeti la un avocat cu actele pe care le aveti.