Forum Discuţii juridice Executare silită Garant credit bancă care este valoarea
Discuție deschisă în Executare silită

Garant credit bancă care este valoarea

Am garantat o persoană pentru un credit la banca iar această nu a plătit ratele corect și a fost data la executor judecătoresc.Eu am o pensie de 1212lei și mi s ă retinut 900 lei vreau sa stiu cît poate sa retina intr un astfel de caz.deoarece și eu am un alt împrumut la o altă bancă înafara de faptul că este singurul venit ca pensionar.
Maxim 1/3.
Va rog sa ma îndrumați cum trebuie să procedez ca executorul judecătoresc sa aplice corect poprirra întrucît acum din pensia de 1212 lei mi ă retinut 900 lei pentru creditul garantat unei alte persoane avînd explicația ca această persoană are două credite la același beneficiar iar de creditul meu nu tine cont iar de supraviețuire nici nu se pune problema.va multumesc și aștept răspunsul dumneavoastra.
Contestati la judecatorie poprirea.
Sunteti girant la amandoua creditele ce le are debitorul ?
Va trebui sa va indreptati prin actiune in regres impotriva debitorului pt a va recupera ce va retine dvs.
Daca sunteti girant al persoanei in mai multe contracte, poate sa va infiinteze poprire pe jumatate din pensie, dar si asa puteti contesta aratand ca mai aveti si datorii poprii, instanta putand stabili si mai putin.