Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

O persoana a luat un credit si din anumite motive nu l-a platit integral. Dosarul a ajuns in instanta si apoi la executorul judecatoresc care, a pus poprire pe pensia girantului. Intre timp executorul a aflat ca beneficiarul creditului are loc de munca si a trecut si la poprire din salariul acestuia. Intrebarea mea este : de ce platesc amandoua persoanele ? Si ce se poate face ca girantului sa nu i se mai retina bani din pensie ?
Nu poate girantul să oprească executarea silită, pentru și-a asumat acest lucru.
Dar își poate recupera banii de la debitor prin proces în instanță, având ca obiect o acțiune în regres.
Multumesc pentru raspuns. Dar este legal ca executorul sa incaseze de 2 ori rata ?
Este legal să execute silit toți giranții oricâți ar fi, plus titularul de credit.
Nu încasează de două ori rata lunară, ci fiecare debitor este poprit separat.
Dapix, utilizator