Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Nerespectare contract comercial ROTLD
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Nerespectare contract comercial ROTLD

Buna ziua,
Poate stiti sau poate nu toti propietarii de site-uri trebuie sa plateasca din 2018 taxa anuala de mentenanta pentru domeniul ales.

In cazul meu la inregistrarea si rezervarea domeniului am platit o suma maxima care asigura rezervarea "pe viata".
Cum este posibila o astfel de schimbare unilaterala a conditiilor unui contract comercial?

Justificarea lor mi se pare copilaroasa:

"Implementarea sistemului de înregistrare și mentenanță
anuală are de asemenea avantajul că va duce la deblocarea numelor de domenii „.ro”, care au fost înregistrate în aproximativ 25 deani de existență a domeniului „.ro”, și care în prezent nu mai sunt folosite, fie că firmele ce le-au solicitat au dispărut, fie că persoana care le-a solicitat nu mai are nevoie de acele nume în prezent;

Un volum mare de domenii înseamnă ș iun volum mare de resurse necesare. La nivelul serviciului la care s-a ajuns în ultimii 24 deani, este aproape imposibil ca mentenanța și securitatea sistemelor să se bazeze doar pe veniturile din înregistrările domeniilor noi, acesta având un trend descrescător

Contravaloarea serviciului de înregistrare și mentenanță va duce la
posibilitatea asigurării securității și stabilității serviciului RoTLD, având în vedere că mediul virtual este din ce în ce mai agresiv asupra Internetului;"