Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Taxa abuziva?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Taxa abuziva?

As dori sa stiu daca exista o metoda prin care se poate anula obligativitatea platii taxei de mentenanta impusa de RoTld, incepand cu martie 2018, pentru website-urile ".ro". Tin sa precizez ca la momentul achizitiei celor doua domenii pe care le detin, vanzarea de domenii ".ro" se facea "pe viata". Plateai o singura data... Este corect ca cei care au platit "pe viata", o singura taxa, sa mai plateasca acum taxa de "mentenanta"? Cum as putea refuza legal un astfel de abuz? Pentru mine asta reprezinta: un abuz!
Multumesc anticipat!
Dumneavoastra nu aveti contract cu RoTld, deci nu RoTld v-a facut promisiuni de care nu se mai tine. RoTld nu vinde domenii, ci doar le atribuie sau le retrage. Domeniile .ro nu pot fi cumparate. Daca nu sunt folosite in mod onest ele pot fi retrase in orice moment. Daca nu va indepliniti obligatiile legale, ele pot fi retrase in orice moment.
Asa este, RoTld le supravegheaza, dar daca nu gresesc, .ro era singurul domeniu care se cumpara...cu ajutorul unei singure plati, si nu una anuala ca in celelalte cazuri. De ce eu sa platesc +/-50 de euro pe baza unei astfel de idei, ca apoi o institutie sa schimbe jocul din mers si sa imi ceara alti bani? Economic vorbind, eu am platit in avans, bani de care ei s-au folosit, iar cei ce inregistreza astazi un domeniu .ro platesc doar +/- 10 euro. Nu mi se pare just. Sa mi se scada si dobanda anuala bancara pentru ca am investit 5 ani in avans, stiind ca nu vor exista si alte costuri.
Poate reuseste altcineva sa gaseasca o solutie. Eu unul stiu ca nu voi lasa lucrurile asa. Cu siguranta exista o hiba ce va da peste cap aceste tampenii.
Vedeti de ex. [ link extern ]

Pe scurt: domeniile .ro nu se pot vinde.

ICI a pasat de fapt tarasenia guvernului, care trebuia sa trimita un proiect de lege la Parlament, dar MCSI a repasat-o ICI-ului.
tgeorgescu, utilizator