Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ipoteca asupra unui bun viitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ipoteca asupra unui bun viitor

În situația în care x vrea sa cumpere un apartament de la y , dar x face împrumut la z ( acesta fiind o persoana fizica / juridica ) , se poate ipoteca apartamentul care urmează a fi achiziționat ?

Ce articol ar reglementa aceasta situație ?

Ar 2380 face referire la ipoteca asupra unei construcții viitoare care se notează provizoriu în cartea funciara.

Dar, în cazul de fata, vorbim despre o construcție deja existenta.

Sau, ce ar putea face Z pentru a fi în siguranță , în cazul în care x refuza / întârzie în a-si onora obligația ?
Ipoteca este un contract in drept civil/financiar-bancar, care merge pe principiul de drept ca tot ce nu este interzis este permis. Deci problema nu e ca ar fi ilegal, ci sa gasiti pe cineva dispus sa va acorde ipoteca respectiva. De ex. nu e ilegal sa vand o periuta de dinti uzata la licitatie, cu pretul de incepere 10000 RON, problema e de a gasi pe cineva dispus s-o cumpere.
tgeorgescu, utilizator