Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Președintele asociației nu-și declară corect ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Președintele asociației nu-și declară corect consumul de căldură. Ce putem face noi, ceilalți membri ai asociației?

Buna seara, as dori sa aflu, care este modalitatea de a afla consumul de caldura la presedintele de asociatie, deoarece, angajatul care efectua citirile de repartitoare de caldura a afimat ca in ultimii 6 ani, nu a fost niciodata in apartament la presedinte ca sa-i citeasca si sa-i regularizeze consumul, acesta efectuand prin sistemul de autocitire care nu era valabil doar pt el. Presedintele locuieste intr-un apartament cu 3 camere si in lunile cu incalzire, trecea indexul pe o hartie pe usa, cititorul nota indecsii dupa care in cateva secunde disparea hartia cu indecsii. Pe lista de plata la rubrica incalzire avea de plata tot timpul o suma simbolica pt 3 camere in situatia in care eu la 2 camere plateam incalzire mai mult ca el desi nu porneam caldura decat in camera copiluilui pe max 2. La mine tot timpul erau geamurile aburite, la el niciodata. Era clar ca avea caldura pornita. Contractul cu firma cu repartitoarele a expirat in acest an, si nu l-a mai prelungit fara sa intrebe pe nimeni, asa a hotarat el sa mergem in pausal. In cei 6 ani el nu a permis accesul cititorului, stiind ca el fiind presedintele, nimeni nu se va pune cu el, si a asteptat sa expire contractul, sa mergem in pausal si atunci nici nu va mai fi nevoie sa regularizeze citirile. Intrebarea mea este, presedintele de asociatie e mai presus de lege? Noi, restul locatarilor i-am platit incalzirea la 3 camere timp de cel putin 6 ani (de 6 ani se ocupa cititorul cu zona noastra, probabil ca nici la celalalt cititor care era inainte de asta, nu i-a permis accesul la repartitoare. In evidentele asociatiei sau a firmei care citea repartitoarele, in mod sigur figureaza ultimul index citit, restul indecsilor fiind estimari. Nu s-ar putea face o regularizare de unde sa reiasa cat a consumat in cei 6 ani in realitate si cat a achitat din acel consum? Sau noi ramanem de fraieri si el scapa cu furtul? A furat locatarii, nu statul deoarece diferentele intre consumul citit al locatarilor plus consumul declarat de presedinte era mai mic decat consumul de pe contorul general, diferenta impartindu-se la nr de locatari din bloc. Chiar asa sa scape?
Manuela Rășină, administrator
nu a fost niciodata in apartament la presedinte ca sa-i citeasca si sa-i regularizeze consumul, acesta efectuand prin sistemul de autocitire

Daca este vorba despre repartitoare cu citire radio nu este necesar vizita in apartament ,preluarea indexului se face de la distanta
Daca exista suspiciuni asupra corectitudinii consumului raportat se poate solicita atat furnizorului de energie termica ,cat si firmei responsabile in preluare index si calculare costuri sa faca verificari la consumator
Trebuie sa detineti probe concrete in momentul in care inaintati acuza "A furat locatarii",avand in vedere ca exista sistem de inregistrare consum prin unde radio
diferentele intre consumul citit al locatarilor plus consumul declarat de presedinte era mai mic decat consumul de pe contorul general,

factura se elibereaza in baza indexului inregistrat de gigacalorimetru de bransament care inregistreaza intreg consum din imobil
In cazul repartitoarelor de cost cu inregistrare prin unde radio,daca repartitoarele individuale sunt in stare tehnica de functionare,nu ar trebui sa existe diferente intre total index individual si factura
De accea am renuntat și noi la aceste repartitoare din cauza calcularii căldurii ca să nu mai punem la socoteală eventualii „ beneficiari ” al calculării costurilor pt. incălzire . La ora actuală plătim căldura in funcție de suprafața termică din fiecare ap . astfel am eliminat comentariile sau „ beneficiarii ” acestui sistem , astfel tot blocul este incălzit uniform .
Contractul cu firma cu repartitoarele a expirat in acest an, si nu l-a mai prelungit fara sa intrebe pe nimeni, asa a hotarat el sa mergem in pausal

Dv. sunteți supărat pe firma de repartitoare pt. felul cum erau citite aceste repartitoare dar sunteți nemulțumit și pentru faptul că nu a fost prelungit acel contract . Faptul că se merge la paușal este tocmai pt. a elimina discuțiile și fiecare va plăti in funcție de suprafața ap, sau după suprafața radiatoarelor din ap .