Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Pauza de masa si traseul de la si inspre domiciliu
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Pauza de masa si traseul de la si inspre domiciliu

Buna seara, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea dilema: daca decid sa merg in pauza de masa la un restaurant care nu este acoperit de traseul semnat catre si de la domiciliu si patesc ceva, se considera accident de munca? Mentionez ca restaurantul se afla in proximitatea sediului social al firmei, insa nu pe traseu si de asemenea, nu exista o interdictie prin Regulamentul de ordine interioara de a parasi sediul firmei in timpul programului de lucru.
Va multumesc,
Cavalerul.dreptatii, utilizator
Orice se petrece infara traseeului declarat, nu intra in responsabilitatea angajatorulu, chiar daca se intampla in timpul programului.
In pauza de masa sunteti in afara programului de lucru, nu sunteti nici in perioada sosirii de la domiciliu la serviciu sau a plecarii de la serviciu spre domiciliu (dupa cum s-a mentionat in fisa individuala ssm a lucratorului) in conditiile in care in ROI este mentionata aceasta pauza de masa si nu exista interdictia parasirii sediului firmei (in mod normal trebuie mentionat ca este admisa parasirea sediului firmei). In aceste conditii nu se pune problema incadrarii ca accident de munca (de traseu) a unui eventual eveniment produs, nedorit.
Se considera acident de munca de traseu doar daca locul unde se ia masa este organizat de angajator si accidentul are loc pe traseul normal al deplasării de la locul de muncă la locul unde se ia masa.

Art. 2 din N.M. de aplicare a Leg 319/2006 modificate , aprobate prin HG 1425/2006 cu modificari si completari.
În înţelesul prezentelor norme metodologice, termenii şi expresiile folosite au următoarea semnificaţie:
10. accident de muncă de traseu:
b) accident survenit pe perioada pauzei reglementare de masă în locuri organizate de angajator, pe traseul normal al deplasării de la locul de muncă la locul unde ia masa şi invers, şi care a antrenat vătămarea sau decesul;
Vă mulțumesc mult pentru răspunsuri!